Amy Coney Barrett zaprzysiężona na stanowisko sędzi Sądu Najwyższego

Amy Coney Barrett została zatwierdzona przez Senat USA na stanowisko sędzi Sądu Najwyższego. Amy Coney Barrett zajmie tym samy miejsce zmarłej we wrześniu liberalnej sędzi Ruth Bader Ginsburg.

Za kandydaturą Amy Coney Barrett głosowało 52 senatorów przeciwko 48 czyli całej opozycji. Przeciwko Barrett wystąpiła ponadto republikańska senator Susan Collins z Maine. Jak twierdzą obserwatorzy sceny politycznej w USA, w wyniku dzisiejszego głosowania nastąpi przesunięcie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych na prawo – sześcioro sędziów będzie mieść poglądy konserwatywne, a trójka liberalne. Może to mieć konsekwencje dla systemu ustrojowego USA, zarówno w kwestiach społecznych, jak i gospodarczych.

Amy Coney Barrett ma 48 lat, pochodzi z Nowego Orleanu, jest praktykującą katoliczką. Ma konserwatywne poglądy, jest bardzo religijna. Ma siedmioro dzieci, z których dwójkę adoptowała w Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. W przeszłości Barrett współpracowała z Antoninem Scalią, wieloletnim sędzią Sądu Najwyższego.

W poniedziałek wieczór Amy Coney Barrett złożyła oficjalną przysięgę w Białym Domu. Uroczystość poprowadził sędzia Clarence Thomas w obecności Prezydenta Donalda Trumpa.

JR

Sondaże wskazują przewagę Bidena w stanie gdzie od 44 lat wygrywają Republikanie

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię