MSWiA: Sprawcy ataków na kościoły „nie pozostaną bezkarni”

W miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji.

„Na takie działania nie ma społecznego przyzwolenia, nie było i nigdy nie będzie zgody państwa” – napisał w oświadczeniu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Minister podkreślił, że „niektórym demonstracjom towarzyszą oburzające działania wymierzone w miejsca kultu religijnego, polegające na wtargnięciach do kościołów podczas odprawianych nabożeństw, profanacji symboli religijnych, niszczeniu elewacji świątyń czy obrażaniu duchownych i uczestników mszy świętych”.

W oświadczeniu minister napisał też, że „wszystkie takie zdarzenia są dokumentowane przez funkcjonariuszy policji, a sprawcy tych aktów nie pozostają bezkarni”. Tylko w związku z tymi wydarzeniami zatrzymano 76 osób. W 101 przypadkach policja wraz z prokuraturą prowadzą stosowne postępowania.

„Wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych podobnych aktów agresji i profanacji, podlegająca mi policja będzie podejmowała zdecydowane działania. Celem policji zawsze było i pozostaje zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa wszystkim obywatelom” – podkreślił Mariusz Kamiński. Zaznaczył, że w Polsce każdy musi respektować obowiązujące przepisy bez względu na swoje poglądy i przekonania i jeśli ktoś łamie prawo musi się liczyć ze stanowczą reakcją państwa.

„Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy policji”– napisał komunikacie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię