Austria wprowadza kolejny “lockdown”

0
381

Podczas konferencji prasowej kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił drugi “lockdown” mający na celu powstrzymanie wzrostu liczby zachorowań na COVID-19.  Zakaz swobodnego przemieszczania się ma wejść w życie w przyszłym tygodniu i będzie trwać do końca listopada.

W życie ma wejść również godzina policyjna. Zakaz poruszania się będzie obowiązywać między 20 a 6 rano. Spotkania pomiędzy osobami z więcej niż dwóch gospodarstw domowych będą zakazane. Wśród wyjątków od godziny policyjnej wymieniono obowiązki związane z opieką lub niezbędne podróże służbowe. “Nie będzie można organizować wydarzeń kulturalnych” – powiedział kanclerz Kurz. “Będzie to miało wpływ na branżę sportową, kulturalną i rekreacyjną. Hotele będą musiały zostać zamknięte za wyjątkiem podróży służbowych, a my musimy również zamknąć restauracje i kawiarnie, z wyjątkiem zamówień w dostawie i na wynos” – dodał kanclerz.

Powiązane: Niemcy podjęły decyzję o drugim “lockdownie”

W przeciwieństwie do wiosennego “lockdownu” w Austrii, sklepy pozostaną otwarte, ale nie odbędą się słynne jarmarki bożonarodzeniowe, zaliczone do kategorii imprez. Uniwersytety i szkoły średnie przejdą na nauczanie zdalne. Przedszkola i szkoły podstawowe pozostaną otwarte. Rząd zachęca pracowników biurowych do pracy zdalnej.

Wcześniej Sebastian Kurz zapowiadał, że będzie starał się uniknąć kolejnego zamknięcia, ale teraz miały go do tego zmusić gwałtowne wzrosty zakażeń, które mogą postawić pod znakiem zapytania wydolność austriackiej służby zdrowia.

Mieszkańcy niemal 9-milionowego państwa nie sprzeciwiają się obostrzeniom, dzisiejsza manifestacja przeciwników “lockdownu” w Wiedniu przyciągnęła, według tamtejszych mediów, 200 osób.

Czytaj również: Macron ogłosił ogólnokrajowy lockdown

W ostatnich tygodniach liczba pozytywnych wyników testów na koronawirusa w Austrii wzrosła, znacznie przekraczając poziomy odnotowane wiosną. Wczoraj zanotowano kolejny nowy rekord – w ciągu 24 godzin odnotowano 5 627 zakażeń, podczas gdy dziś liczba ta była niewiele niższa i wynosiła 5 439.

IAR/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię