Zbiórka pieniędzy na renowację Starych Powązek przeniesiona do Internetu

Nie na cmentarzu, a w Internecie – tak prowadzona jest w tym roku tradycyjna zbiórka pieniędzy na renowację Starych Powązek w Warszawie. Zmiana formuły zbiórki wynika z decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy do poniedziałku drugiego listopada. Pieniądze na ratowanie powązkowskich zabytków można wpłacać na stronie zrzutka.pl/powazki.

Jak powiedział Marcin Święcicki, Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, po raz pierwszy od blisko pół wieku zbiórka prowadzona jest na odległość.

„Przez 45 lat zbieraliśmy pieniądze osobiście. Ostatnio mieliśmy około 250 kwestarzy. Zawsze byli to najpopularniejsi artyści, aktorzy, prezenterzy czy dziennikarze. Wspierały nas rozmaite osoby i grupy, jak na przykład zespół Mazowsze, pracownicy kolei czy nawet góral z Nowego Targu. W tym roku też byliśmy na to gotowi, ale w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy zmieniliśmy nasze plany. Na szczęście byliśmy przygotowani na zbiórkę internetową” – mówi Marcin Święcicki.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację trzech kaplic i szesnastu nagrobków oraz uporządkowanie Alei Zasłużonych. Środki pozwolą też zaplanować prace na przyszły rok. „Apeluję do wszystkich warszawiaków i niewarszawiaków o to, aby nie zostawić Powązek bez opieki. To narodowa nekropolia, gdzie pochowanych jest tylu wybitnych Polaków, gdzie są tak wspaniałe dzieła najlepszych polskich rzeźbiarzy, zabytkowe kaplice i nagrobki. Nie chcemy, by wirus pokonał Powązki. Musimy się troszczyć o nasze zabytki. Możemy to zrobić przez Internet, bez wychodzenia z domu” – mówi Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Do południa internetową zbiórkę zasiliło blisko 650 osób, a zebrana kwota przekroczyła 25 tysięcy złotych. Dla porównania, w ubiegłym roku w czasie tradycyjnej kwesty zebrano w sumie 280 tysięcy złotych.

Zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl potrwa do 15 listopada.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię