Ameryka wybiera. Ostatnia prosta w wyścigu o fotel prezydencki

Jeszcze przez kilka godzin mieszkańcy Stanów Zjednoczonych będą wybierać prezydenta. Pierwsze lokale wyborcze będą zamykane o piątej po południu, czasu centralnego, a w ciągu następnych godzin lokale wyborcze będą zamykane w kolejnych regionach kraju.

Sondaże dają nieznaczną przewagę kandydatowi demokratów Joe Bidenowi, choć prezydent Donald Trump wciąż ma jeszcze szanse wywalczyć reelekcję.W najważniejszych stanach przewaga Demokraty waha się od jednego do siedmiu procent.

W stanie Delaware przewaga zwolenników demokratów jest zdecydowana. To właśnie tutaj sztab Joe Bidena ma swoją siedzibę, a sam kandydat mieszka niedaleko tutejszego miasta Wilmington. Większość osób w Delaware głosuje na Joe Bidena. “Jesteśmy gotowi i zmotywowani. Nie rozczarujemy Joe Bidena” – mówi jeden z głosujących. “Znam ludzi, którzy cztery lata temu głosowali na Donalda Trumpa, ale teraz głosują na Joe Bidena. Wszystko z powodu podziałów w społeczeństwie, nienawiści i dyskryminacji” – dodaje inna głosująca.

Jednak nawet w demokratycznym stanie Delaware można przy urnach spotkać wyborców republikanów. “Podoba mi się, że Trump jest przeciw aborcji i handlu ludźmi. Dzięki niemu wiele ludzi ma pracę, a on zrobił bardzo wiele dla gospodarki” – mówi Kelly.

Ze względu na koronawirusa w tym roku już ponad 100 milionów Amerykanów zagłosowało poprzez pocztę lub w ramach wczesnego głosowania. Ocenia się, że dzisiaj do urn w przeważającej większości idą zwolennicy republikanów.

Spośród kluczowych stanów najszybciej wyniki powinny być znane na Florydzie, w Arizonie i w Georgii. Przewiduje się, że lokalne komisje ogłoszą tam rezultaty w nocy i nad ranem czasu obowiązującego w Polsce.

Tymczasem Ameryka po polsku zapytała Polonię amerykańską z Chicago i przemieść o to kogo popierają w wyścigu o fotel prezydencki.

 

Prezydent Donald Trump wyraził przekonanie, że wygra.

Wskazał na entuzjazm swoich zwolenników oraz na kolejki przed lokalami wyborczymi. Prezydent Trump podziękował działaczom partii republikańskiej i pracownikom swego sztabu wyborczego.

Podczas wizyty w centralnym sztabie wyborczym w Arlington pod Waszyngtonem prezydent Donald Trump wyraził przekonanie, że wbrew sondażom odniesie sukces. „Docierają do mnie informacje, że idzie nam dobrze na Florydzie, w Arizonie i w Teksasie. Wszędzie. Wierzę, że czeka nas wspaniały wieczór i wspaniałe 4 lata” – mówił prezydent. Donald Trump skrytykował Sąd Najwyższy USA, który zezwolił na to by w Pensylwanii uznano za ważne głosy, które dotrą do komisji w ciągu trzech dni od wyborów pod warunkiem, że zostały wysłane w terminie. „Nie można odkładać ogłoszenia wyniku na wiele dni albo tygodni. Czeka na to nie tylko kraj ale i cały świat” – mówił amerykański prezydent.

Donald Trump będzie oczekiwał na wyniki głosowania w Białym Domu. Na wieczór wyborczy przybędzie tam około 400 gości. Prezydent USA nie wykluczył, że w nocy wygłosi przemówienie do Amerykanów, ale zastrzegł, że będzie to zależało od napływających wyników głosowania.

Joe Biden wierzy w zwycięstwo, ale przestrzega przed zbyt wczesnym optymizmem.

Biden walczy o ostatnie głosy wyborców na finiszu kampanii w Pensylwanii.  Demokrata przyleciał do Pensylwanii już rano, a na lotnisku był witany przez zwolenników. Mówił, że wierzy w zwycięstwo, ale przestrzegał przed zbyt wczesnym optymizmem, bo liczenie głosów może w tym roku w USA potrwać nawet kilka dni.

Kandydat demokratów odwiedził miasto Scranton i dom, w którym jako dziecko mieszkał przez 10 lat.  Sztab demokratów organizuje dzisiaj nietypowy wieczór wyborczy. W centrum Wilmington Joe Biden ma przemówić do zwolenników, którzy przyjadą na ogromny parking przy jednym z centrów kongresowych. Ze względu na koronawirusa wyborcy nie będą wysiadali z samochodów.

Wstępne wyniki z większości stanów powinny być znane jutro, ale Pensylwania ma opublikować ostateczne rezultaty dopiero za kilka dni. Oznacza to, że w przypadku prognozowanych niewielkich różnic między kandydatami, nazwisko nowego prezydenta może być znane dopiero pod koniec tygodnia.

AL

źródło: IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię