Joe Biden pewien zwycięstwa. „Zwyciężyliśmy w wystarczająco wielu stanach”

Biden

Joe Biden jest pewien zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Kandydat demokratów mówił w rodzinnym stanie Delaware, że napływające z poszczególnych stanów wyniki pokazują, że jego wygrana jest już niezagrożona.

Liczenie głosów trwa jeszcze w sześciu stanach, a Joe Bidenowi brakuje już tylko 17 głosów elektorskich. W ostatnich godzinach poinformowano, że kandydat demokratów wygrał w dwóch kluczowych stanach: w Michigan i w Wisconsin. Tym samym, powiększył przewagę nad Donaldem Trumpem.

Powiązane: Podano wyniki z Michigan

W Wilmington w stanie Delaware Joe Biden mówił, że jest pewien swojego zwycięstwa.

Po całej, długiej nocy liczenia jest jasne, że zwyciężyliśmy w wystarczająco wielu stanach, aby zdobyć 270 potrzebnych głosów elektorskich. Nie deklaruję jeszcze zwycięstwa, ale mówię, że gdy liczenie zostanie zakończone, to wierzymy, że to my będziemy zwycięzcami

Kandydat demokratów zapowiedział też, że jeśli wygra wybory, to będzie pracował na rzecz pojednania Amerykanów.

Aby iść do przodu musimy przestać traktować się naszych przeciwników jak wrogów. Nie jesteśmy wrogami. Powiem to jasno: wystartowałem jako demokrata, ale będę rządził jako prezydent Ameryki. Prezydentura to nie partyjna instytucja. To jedyny urząd, który reprezentuje wszystkich

Prognozy mediów przewidują, że Biden może wygrać także w Arizonie i w Nevadzie. Jeśli tak się stanie, to wynik wyborów będzie przesądzony na jego korzyść. Donald Trump do zwycięstwa potrzebuje m.in. wygranej w Pensylwanii. Głosy w tym stanie nie zostaną jednak policzone przynajmniej do jutra rano czasu centralnego.

Czytaj również: Podano wyniki z Wisconsin

Tymczasem sztab Donalda Trumpa złożył do sądu wnioski o powtórne przeliczenie głosów w Michigan i w Wisconsin. Wnioskuje też o przerwanie liczenia głosów w Pensylwanii i zarzuca miejscowym władzom utrudnianie republikanom monitorowania całego procesu. Demokraci twierdzą z kolei, że republikanie chcą wstrzymania liczenia, bo zdają sobie sprawę, że pozostałe jeszcze głosy przechylą szalę w Pensylwanii na korzyść Joe Bidena.

IAR

Podano wyniki z Wisconsin

Podano wyniki z Michigan

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię