Joe Biden prowadzi w wyborach prezydenckich. Kto ma większą szansę na wygraną?

Joe Biden prowadzi w  wyborach prezydenckich, ale ich ostateczny wynik nadal nie jest przesądzony. Do przeliczenia pozostały jeszcze głosy oddane w ośmiu stanach, a prognozy wskazują, że większość w tych miejscach zdobędzie kandydat demokratów.

Powyborcza sytuacja w Stanach Zjednoczonych zakłada w tej chwili kilka możliwych scenariuszy, ale te najbardziej prawdopodobne wskazują na minimalne zwycięstwo Joe Bidena. Kandydat demokratów prowadzi w Arizonie, Michigan, Wisconsin oraz Nevadzie. Jeśli ostatecznie utrzyma te stany to zdobędzie 270 głosów elektorskich czyli dokładnie tyle, ile potrzeba do zwycięstwa.

W takim scenariuszu nawet wygrana Donalda Trumpa w Pensylwanii nie da mu reelekcji. Jeśli natomiast prezydent wygra któryś ze stanów, gdzie na prowadzeniu jest jego rywal, to pozostaje w grze, ale musi także zwyciężyć w Pensylwanii.

Czytaj również: Sztab Bidena uważa, że wygrana jest przesądzona

Lokalne władze tych stanów nie wykluczają, że wszystko rozstrzygnie się jeszcze tej nocy. W Georgii do policzenia pozostało jeszcze około 250 tysięcy głosów, a w Pensylwanii półtora miliona.

Prezydent Trump w swoim wpisie na Twitterze  zasugerował, że mogło dojść do sfałszowania wyborów.

 

Sztab wyborczy Donalda Trumpa zapowiedział złożenie wniosku o ponowne przeliczenie głosów w stanie Wisconsin, gdzie przewaga Joe Bidena nad obecnym prezydentem wynosi niewiele ponad pół procent. Wisconsin jest jednym ze stanów, które mogą przesądzić o wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Szef sztabu wyborczego prezydenta Donalda Trumpa Bill Stepien stwierdził, że mimo sondaży dających dużą przewagę Joe Bidenowi wiadomo było, że walka o głosy w Wisconsin będzie zacięta. „Doniesienia o nieprawidłowościach w niektórych okręgach Wisconsin rodzą poważne wątpliwości co do wiarygodności wyników. Prezydent mieści się w przedziale uprawniającym do ponownego przeliczenia głosów i złoży taki wniosek natychmiast” – napisał Stepien w oświadczeniu.

Wiadomo już, że rekordowa będzie frekwencja w tegorocznych wyborach. Dotychczas policzone głosy wskazują, że Joe Biden zdobył ich nieco więcej niż Hillary Clinton w 2016 roku, a prezydent Donald Trump ma aż 4 miliony głosów więcej niż przed czterema laty.

Amerykańskie media zastanawiają się już nad tym, skąd wzięły się błędy w przedwyborczych sondażach. Te bowiem wskazywały na znacznie wyraźniejsze zwycięstwo Joe Bidena. Przypuszcza się, że pracownie między innymi nie doszacowały głosów latynoskich zwolenników Donalda Trumpa na Florydzie.

IAR, AL

Donald Trump: “Szczerze mówiąc, już wygraliśmy”

Joe Biden wygłosił krótkie przemówienie

Opinie europosłów na temat prezydentury Donalda Trumpa

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię