Sąd odrzucił wnioski republikanów w Georgii i Michigan

Przeciąga się liczenie głosów w wyborach w Stanach Zjednoczonych. W kluczowych stanach, które zdecydują o ostatecznym wyniku, termin podania końcowego rezultatu był już kilkakrotnie przesuwany.

Sztab Donalda Trumpa z kolei składa kolejne pozwy sądowe i domaga się wstrzymania liczenia w niektórych stanach i ponownego przeliczenia głosów w innych.

W Michigan, gdzie ogłoszono już zwycięstwo Joe Bidena, sąd odrzucił wniosek republikanów o ponowne przeliczenie głosów. Pozew o wstrzymanie liczenia głosów został odrzucony w Georgii. Republikanie złożyli też wniosek o wstrzymanie liczenia w Nevadzie, gdzie prowadzi Joe Biden. Twierdzą bowiem, że część głosów została oddana przez osoby nieżyjące.

Z kolei w Pensylwanii sztab Donalda Trumpa uzyskał  zgodę sądową na dostęp swoich przedstawicieli do punktów liczenia głosów w Pensylwanii.

Jak sytuacja wygląda w kluczowych stanach?

Pensylwania – policzono 92% głosów. Do zdobycia 20 głosów elektorskich.

W najważniejszym dla wyniku wyborów stanie Pensylwania przewaga Donalda Trumpa nad Joe Bidenem stopniała do niecałych 100 tysięcy głosów, a do policzenia jest ich jeszcze pół miliona. To głównie głosy z Filadelfii, stąd też przypuszcza się, że w większości są to głosy oddane przez demokratów.

https://twitter.com/USPoliticsPoll/status/1324458512991326209?s=20

 

W ostatnich godzinach liczenie zostało na krótko przerwane po tym, jak zarówno republikanie, jak i demokraci, wnieśli do sądu wnioski w sprawie wykluczenia części obserwatorów. Sekretarz stanu Pensylwanii twierdzi, że dzisiaj w nocy zostaną już podane ostateczne wyniki w stanie, który może przesądzić o wyborach prezydenckich.

Georgia – policzono 98% głosów. Do zdobycia 16 głosów elektorskich.

W Georgii również topnieje przewaga Donalda Trumpa. Różnica między urzędującym prezydentem a Joe Bidenem to obecnie niecałe 13 tysięcy głosów, a do policzenia pozostało jeszcze 50 tysięcy. Republikanie  wnieśli tam wniosek do sądu o wstrzymanie liczenia.

Georgia będzie też kluczowa, by odpowiedzieć na pytanie, czy republikanie utrzymają większość w Senacie – co przewidują prognozy.

Arizona – policzono 86% głosów. Do zdobycia 11 głosów elektorskich.

W Arizonie Joe Biden ma przewagę 67 tys.  głosów.

Nevada – policzono 89% głosów. Do zdobycia 6 głosów elektorskich.

W Nevadzie Joe Biden prowadzi 11 tysiącami głosów.

Obecnie Demokrata  ma 253 głosy elektorskie i do ostatecznego zwycięstwa potrzeba mu jedynie wygranej w dwóch stanach lub w samej Pensylwanii. Donald Trump musiałby z kolei zwyciężyć w czterech stanach, w tym w Pensylwanii.

Sztab Joe Bidena poinformował, że kandydat  jest optymistą i uważa, że wygrana w wyborach jest już przesądzona. Donald Trump stwierdził, że dochodzi do oszustw. Na Twitterze w ostatnich godzinach prezydent nawoływał do wstrzymania liczenia głosów.

AL

żródło IAR/ CNN/ USA Today

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię