Nie tylko Chiny nie wysłały oficjalnych gratulacji dla Joe Bidena

envato

Chińskie władze nadal nie wysłały oficjalnych gratulacji dla Joe Bidena, który według amerykańskich mediów wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Chińskie MSZ zapowiedziało, że w tej kwestii będzie kierować się „międzynarodowymi zwyczajami”, gdy wyniki wyborów gospodarza Białego Domu zostaną rozstrzygnięte „zgodnie z amerykańskim prawem i procedurami”.

Choć chińskie państwowe media, w ślad za amerykańskimi prognozują wygraną Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA, to władze ChRL nie wystosowały dotąd żadnego oficjalnego listu gratulacyjnego, który tradycyjnie wysyłany jest do zwycięzcy wyborów. Pytany o tę kwestię rzecznik chińskiego MSZ oświadczył, że w kontekście wyborów prezydenckich w USA, Chiny będą kierować się „międzynarodowymi zwyczajami”. „Ogłoszenie przez pana Bidena wygranej w wyborach zostało przez nas zauważone. Rozumiemy, że wyniki wyborów prezydenckich w USA będą rozstrzygnięte zgodnie z amerykańskim prawem i procedurami” – powiedział rzecznik chińskiego MSZ Wang Weibin. W jego opinii Chiny i USA powinny wzmocnić komunikację i dialog.

Czytaj również: Co planuje zrobić Joe Biden na chwilę po objęciu stanowiska?

Relacje Pekinu i Waszyngtonu są najgorsze od dziesięcioleci. Obydwa kraje uwikłane są w wojnę handlową. Administracja prezydenta Donalda Trumpa obwiniała chińskie władze o kradzież amerykańskich technologii, a także obarczała winą za pandemię koronawirusa.

Z gratulacjami wstrzymali się również inni przywódcy

Jak wynika z relacji mediów Joe Bidenowu nie pogratulował również Władmimir Putin , który obawia się polityki jaką będzie uprawiał Demokrata. Gratulacji Joe Bidenowi nie złożyli także Kim Dzong Un, Jair Bolsonaro z Brazylii oraz Andrés Manuel López Obrador z Meksyku. Prezydent Meksyku zamierza złożyć gratulacje, po rozstrzygnięciu wszelkich niejasności dotyczących wyborów.

Bidenowi nie pogratulował również słoweński premier Janez Janša. Konserwatywny polityk jest  znany z tego, że zawsze bez wahania prezentuje swoje poglądy. Zabrał głos i w tej sprawie. To interesujące. We wszystkich stanach gdzie wybory zakończyły się niewielką przewagą ogłoszono już pozwy. Sądy jeszcze nawet nie rozpoczęły procedury. Mimo to media głównego nurtu (a nie jakiś oficjalny organ) już ogłosiły zwycięzcę. To ma być praworządność”– napisał na swoim Twitterze.

IAR, AL

Koronawirus: Co planuje zrobić Joe Biden na chwilę po objęciu stanowiska?

Donald Trump zdymisjonował szefa Pentagonu

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię