Donald Trump zdymisjonował szefa Pentagonu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zdymisjonował sekretarza obrony Marka Espera. Amerykański prezydent nie podał powodów swojej decyzji. Stanowisko szefa Pentagonu obejmie tymczasowo Christopher Miller – dyrektor Narodowego Centrum Zapobiegania Terroryzmowi.

O zdymisjonowaniu Marka Espera prezydent  poinformował na Twitterze. „Mark Esper został zwolniony. Dziękuję mu za jego służbę” – napisał Donald Trump. Informując o powierzeniu kierowania resortem obrony Christopherowi Millerowi prezydent podkreślił, że jest on powszechnie szanowany i że na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Zapobiegania Terroryzmowi został powołany przez Senat jednogłośnie.

 

Mark Esper został sekretarzem obrony w lipcu ubiegłego roku. Zastąpił na tym stanowisku generała Jamesa Mattisa, który podał się do dymisji wskazując na coraz większe rozbieżności pomiędzy nim a amerykańskim prezydentem, między innymi w sprawie relacji z sojusznikami.

Według amerykańskich mediów stosunki sekretarza Espera z prezydentem Trumpem pogorszyły się kilka miesięcy temu, gdy sprzeciwił się użyciu wojska podczas protestów Black Lives Matter. Mark Esper miał w przyszłym tygodniu udać się do Europy, by prowadzić rozmowy na temat obecności wojsk amerykańskich na kontynencie. W Waszyngtonie spekuluje się o możliwości dymisji szefów FBI i CIA.

IAR, Twitter

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię