Mamy przełom. Szczepionka Pfizer w 90 proc. skuteczna

Badania firmy Pfizer pokazują, że opracowana przez spółkę szczepionka zapobiega 90 proc. infekcji koronawirusem.

„Kandydat na szczepionkę wykazał się ponad 90-procentową skutecznością w zapobieganiu COVID-19 u badanych z udowodnionym brakiem wcześniejszego zakażenia SARS-CoV-2 – informuje Pfizer. „To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki”.

Szczepionkę Pfizer i BioNTech została przetestowana na 43,5 tys. osobach. Testowanie odbywała się w sześciu krajach i nie zgłoszono żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Wstępne badania wykazały znacznie lepsze wyniki niż przewidywała większość ekspertów.

Firma chce wyprodukować Pfizer ma nadzieję wyprodukować do 50 mln dawek szczepionki do końca 2020 roku i do 1,3 mld w 2021 roku.

Doniesienia skomentował zarówno prezydent Trump, jak i prezydent-elekt Biden.

Biden w swoim ośwoadeczniu powiedział: „Wczoraj wieczorem moi doradcy ds. zdrowia publicznego zostali otrzymali tę wspaniałą wiadomości”, powiedział Biden w oświadczeniu. „Gratuluję wspaniałym kobietom i mężczyznom, którzy przyczynili się do tego przełomu i dali nam taki powód do nadziei.”

Na informacje zagregował również premier Polski, Mateusz Morwiecki. „Wszystkie media obiegła wiadomość, która niesie nadzieję. Firmy BioNTech/Pfizer ogłosiły, że ich szczepionka ma 90 procent skuteczności. Nie możemy jeszcze tej szczepionki dystrybuować, ale jesteśmy bliżej niż wyobrażaliśmy sobie to dwa tygodnie temu”

AL

Od dziś w całej Polsce nauka zdalna

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię