Prezydent ratyfikował umowę z USA o współpracy obronnej

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował polsko-amerykańską umowę rozszerzającą współpracę obronną pomiędzy obu państwami.

W uroczystym podpisaniu umowy o współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi  wzięli udział oprócz prezydenta także premier Mateusz Morawiecki, minister obrony Mariusz Błaszczak, a także szef MSZ Zbigniew Rau, szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Konsekwencją ratyfikacji umowy będzie między innymi uruchomienie V Korpusu amerykańskiej armii w Poznaniu. Będzie to – jak powiedział minister Paweł Soloch – struktura dowódcza mająca wpływ na działanie amerykańskich wojsk w Europie.
W razie ewentualnego zagrożenia, dzięki dowództwu w Poznaniu będzie można szybko pzyjąć w Polsce nawet kilkadziesiąt tysiecy żołnierzy US Amry.

Oficjalne otwarcie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Nie wiadomo na razie, czy ze względu na obostrzenia związane z pandemią w naszym kraju uroczystość będzie dostępna dla mediów.

W V Korpusie ma pracować około 200 amerykańskich żołnierzy. Dowództwo ma ściśle współpracować z polską armią w celu budowy zdolności do ewentualnego przerzutu dużych sił wojskowych na teren Polski oraz innych krajów wschodniej flanki NATO. W ramach umowy Polska z kolei zobowiązała się do wybudowania infrastruktury, która będzie zdolna do przyjęcia co najmniej 20 tysięcy żołnierzy. Wszystko, co wybuduje Polska, będzie naszą własnością, nawet gdyby amerykańscy żołnierze opuścili Polskę.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię