Wybory w Stanach Zjednoczonych tematem narady unijnych ministrów i sesji PE

Dziś unijni ministrowie odpowiedzialni za handel, a w środę europosłowie mają rozmawiać o relacjach z USA w kontekście wyborów prezydenckich.

W sobotę przedstawiciele unijnych instytucji oraz Parlamentu Europejskiego pogratulowali Joe Bidenowi po ogłoszeniu przez amerykańskie media, że jest on zwycięzcą w wyborach. Oświadczenia opublikowali przewodniczący – Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz Europarlamentu i szefowie większości grup politycznych.

Dzisiejsza narada ministerialna będzie pierwszą okazją do dyskusji w gronie 27 krajów na temat przyszłych relacji Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po wyborach prezydenckich. Relacje Brukseli z Waszyngtonem, między innymi w sprawach handlowych, były napięte za czasów Donalda Trumpa, który prowadził bardziej asertywną politykę handlową wobec Europy w porównaniu z poprzednikami. Oskarżał część polityków Unii o nieuczciwe praktyki handlowe.

Parlament Europejski omówi relacje unijno-amerykańskie w środę po południu. Ta debata rozpocznie dwudniową sesję plenarną, a przewidziano na nią pół godziny. Oświadczenie ma wygłosić szef unijnej dyplomacji, później głos zabiorą przewodniczący grup politycznych.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię