Mike Pompeo: „to będzie płynne przejście do drugiej administracji Donalda Trumpa”

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że nastąpi „nastąpi płynne przejście do drugiej administracji Trumpa”

Szef amerykańskiej dyplomacji pytanie dziennikarzy, dotyczące planów przejścia departamentu do nowej administracji Biden-Harris skomentował słowami,  „to będzie płynne przejście do drugiej administracji Donalda Trumpa” – powiedział uśmiechając się.

Dodał, że do czasu zaprzysiężenia kolejnego prezydenta, Departament Stanu będzie funkcjonował normalnie i będzie też pomyślnie współpracował z prezydentem, który obejmie władzę 20 stycznia. „Świat może być pewien, że w okresie przejściowym Departament Stanu funkcjonuje skutecznie i że prezydent, który obejmie urząd 20 stycznia, również będzie działał skutecznie”

Pompeo powiedział we wtorek, że „wszystkie głosy” muszą być policzone, a Amerykanie powinni poczekać, aż proces wyborczy zostanie zakończony. „Jestem przekonany, że będziemy liczyć i musimy policzyć każdy legalny głos. Musimy upewnić się, że każdy głos, który nie był zgodny z prawem, nie powinien być wliczony”.

Nie powiedział, czy wierzy w to, że doszło do masowego oszustwa wyborczego ale zaznaczył: „Dostaję telefony z całego świata. Ludzie obserwują nasze wybory. Rozumieją, że mamy proces prawny. Rozumieją, że to wymaga czasu”.

Demokraci ostro skrytykowali wypowiedź Pompeo. Na słowa Mike’a Pompeo natychmiast zareagował przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel. „Sekretarz Pompeo nie powinien igrać z bezpodstawnymi i niebezpiecznymi atakami na legalność ubiegłotygodniowych wyborów” – oświadczył.

Według danych z komisji wyborczych kandydat Demokratów Joe Biden wygrywa w kluczowych stanach Pensylwania, Michigan, Wisconsin, Nevada i Georgia. Obecny prezydent twierdzi jednak, że wygra walkę o reelekcję, gdy wyjdą na jaw oszustwa wyborcze. Z kolei Zamierza kontynuować walkę w sądach. We wtorek poinformował na Twitterze: „Wygramy. Robimy duże postępy. Wyniki pojawiają się w przyszłym tygodniu. Uczyńmy Amerykę znów wielką”

Wczoraj prokurator generalny USA Bill Barr upoważnił prokuratorów federalnych do badania potencjalnych nadużyć. Z kolei Mitch McConnell powiedział w poniedziałek, że Trump ma prawo dochodzić swoich praw w sądzie i domagać się zbadania potencjalnych oszust wyborczych.

AL

źródło: Fox News, IAR, The Hill

Prokurator generalny William Barr zezwala na śledztwa w sprawie wyborów

Mamy przełom. Szczepionka Pfizer w 90 proc. skuteczna

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię