Prokurator generalny William Barr zezwala na śledztwa w sprawie wyborów

Prokurator generalny William Barr zezwolił prokuratorom federalnym na badanie doniesień o potencjalnych oszustwach wyborczych. William Barr zastrzegł, że dochodzenia muszą być oparte na wiarygodnych informacjach o potencjalnych nieprawidłowościach.

Na znak protestu przeciwko włączeniu prokuratury federalnej w badanie takich spraw do dymisji podał się prokurator odpowiedzialny za śledztwa wyborcze. Do tej pory prokuratura federalna nie włączała się w śledztwa wyborcze przed formalnym zatwierdzeniem wyników. Podejrzeniami o nieprawidłowości zajmowały się w tym czasie służby stanowe.

W piśmie skierowanych do prokuratorów William Barr umożliwił jednak badanie tego typu spraw, o ile dotyczą poważnych i wiarygodnych zarzutów.  Prokurator generalny podkreślił, że ewentualne dochodzenia nie mogą być oparte na pozorach, spekulacjach, nadinterpretacjach i zmyślonych informacjach. „Jesteście najwyższymi rangą liderami w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i ufam, że będziecie postępować z wielką ostrożnością , zajmując się zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości w głosowaniu i liczeniu głosów.”

Wcześniej Partia Republikańska zwróciła się do Departamentu Sprawiedliwości o śledztwo w sprawie głosowania w wyborach w Nevadzie osób mieszkających poza stanem. Nie jest jasne, czy głosowanie było nielegalne, ponieważ prawo tego stanu umożliwia udział wyborach niektórym osobom mieszkającym poza Nevadą, na przykład żołnierzom albo studentom.

Czytaj również: Kolejne pozwy. Prawnicy Trumpa twierdzą, że w Pensylwanii i Michigan doszło do nieprawidłowości

Według dziennika New York Times, William Barr powiedział prywatnie współpracownikom, że nie widzi na razie dowodów na masowe oszustwo wyborcze. Gazeta informuje jednak, że z powodu zerwania z dotychczasowymi zasadami ze stanowiska ustąpił prokurator nadzorujący śledztwa wyborcze Richard Pilger.

Stany na rozwiązanie kontrowersji i sporów wyborczych mają czas do 8 grudnia, 14 grudnia spotkają się członkowie Kolegium Elektorów, aby oddać swój głos. .

IAR, AL

Mamy przełom. Szczepionka Pfizer w 90 proc. skuteczna

Koronawirus: Co planuje zrobić Joe Biden na chwilę po objęciu stanowiska?

Koronawirus: Co planuje zrobić Joe Biden na chwilę po objęciu stanowiska?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię