Rośnie liczba oszustw związanych z pobieraniem pomocy dla bezrobotnych

Ponad 200 tys. Skarg dotyczących oszustw związanych z bezrobociem zidentyfikowanych w Illinois od marca.

Według Departamentu Bezpieczeństwa Zatrudnienia stanu Illinois od 1 marca w systemie zidentyfikowano 42 496 fałszywych roszczeń pomocy dla osób zatrudnionych na pełen etat – tzw. stałego zatrudnienia. Dodatkowo od 11 maja, IDES podało, że 169 506 fałszywych roszczeń zostało zidentyfikowanych w nowym federalnym programie pomocy dla bezrobotnych w przypadku pandemii. Program zapewnia świadczenia wielu samozatrudnionym i niezależnym wykonawcom, którzy nie kwalifikują się do stanowego zasiłku dla bezrobotnych.

Mieszkańcy Illinois dowiadują się, że roszczenia w ich imieniu zostały złożone znajdują w skrzynkach pocztowych karty debetowe z ich imieniem od IDES. Departament Usług Zatrudnienia stanu Illinois powiedział, że karty debetowe, które przychodzą nieoczekiwanie, mogą nie mieć wstępnie załadowanych pieniędzy, ale oszuści mogą próbować uzyskać dostęp do informacji o koncie ofiary w celu przekierowania płatności na inną kartę lub konto.

Sytuacji tej nie należy bagatelizować. Jeśli otrzymałeś kartę debetową ze swoim nazwiskiem oznacza to, że oszuści ukradli twoje dane osobowe. W takiej sytuacji należy natychmiastowo skontaktował się z IDES pod numerem (800) 814-0513 w celu złożenia zgłoszenia. Niestety tak duża ilość składanych fałszywych roszczeń o bezrobocie składanych w Illinois nadmiernie blokuje stanowy system i petenci muszą czekać nawet po kilka tygodni zanim pracownik IDES się z nimi skontaktuje. Kolejną rzeczą, którą trzeba zrobić to sprawdzić swój kredyt i jeśli są na nim jakieś niezgodności to należy skontaktować się z każdą z trzech agencji kredytowych (Experian, Equifax, TransUnion) i poprosić o zamrożenie kredytu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię