Cyberataki na firmy farmaceutyczne, które pracują nad szczepionką na COVID-19

Firmy farmaceutyczne oraz naukowcy prowadzących prace nad szczepionkami przeciw koronawirusowi, doświadczyły cyberataków przez hakerów z Rosji i Północnej Korei – podaje firma Microsoft.

„W ostatnich miesiącach wykryliśmy cyberataki ze strony trzech organizacji. Wymierzone były w siedem znanych firm bezpośrednio zaangażowanych w badania nad szczepionkami i lekami na Covid-19” – napisał na blogu  Tom Burt, wiceprezes ds. Bezpieczeństwa w firmie Microsoft. Celem stały się  wiodące firmy farmaceutyczne i badacze szczepionek w Kanadzie, Francji, Indiach, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Zaangażowane w proceder są dwie północnokoreańskie grupy znane jako „Zink” i „Cerium” oraz jedna rosyjska znana jako „Strontium”

Większość prób hakerów została udaremniona, jednak wskazują one na duże zainteresowanie tematem leczenia i szczepionki na COVID-19. Burt zaapelował do rządów państw, aby podjęli działania przeciwko rosyjskim i północnokoreańskim hakerom, którzy stoją za tymi cyberatakami: „W czasach, gdy świat jest zjednoczony, aby jak najszybciej zakończyć pandemię i z niepokojem w oczekuje na bezpieczną i skuteczną  szczepionkę , konieczne jest, aby światowi przywódcy zjednoczyli się w imię bezpieczeństwa instytucji opieki zdrowotnej i egzekwowali prawo od tych, którzy dopuszczają się cyberataków”– powiedział szef firmy Microsoft w swoim poście.

Microsoft chce, aby rządy współpracowały w celu powstrzymania cyberataków na instytucje opieki zdrowotnej. „Uważamy, że prawo powinno być egzekwowane nie tylko w przypadku ataków przeprowadzanych przez agencje rządowe, ale także w przypadku, gdy pochodzą one od grup przestępczych, których działalność rządy umożliwiają – lub nawet ułatwiają” – powiedział Burt. „To jest działalność przestępcza, której nie można tolerować”.

Firma Microsoft odmówiła ujawnienia, którzy badacze szczepionek byli celem hakerów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię