Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Arizonie. Georgia rozpoczyna audyt

Kolejne amerykańskie media podały, że Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Arizonie. Ogłosił to dziennik New York Times oraz telewizje CNN i NBC. Decyzję o wskazaniu jako zwycięzcy kandydata demokratów podjęto po przeliczeniu w tym stanie 98% oddanych głosów. Wcześniej o wygranej Joe Biena w Arizonie informowały telewizja Fox News oraz agencja Associated Press.

Fox News i Associated Press wskazały na Joe Bidena jako na zwycięzcę w Arizonie jeszcze w noc wyborczą. Sztab Donalda Trumpa kwestionował tę decyzję twierdząc, że była przedwczesna i że obecny prezydent USA wygra w tym stanie z przewagą co najmniej 40 tysięcy głosów. Tak się jednak nie stało. Po przeliczeniu ponad 98% głosów przewaga Joe Bidena wynosi ponad 11 tysięcy głosów i jest już nie do nadrobienia przez Donalda Trumpa. Skłoniło to pozostałe amerykańskie redakcje do ogłoszenia zwycięzcą w Arizonie kandydata demokratów.

Podobną decyzję podjął też niezależny zespół ekspertów Decision Desk HQ. Analitycy wzięli pod uwagę fakt, że adwokat sztabu Donalda Trumpa wycofał się w sądzie z twierdzenia, że w okręgu Maricopa doszło do oszustw i pozbawienia tysięcy osób praw wyborczych.

Po wygranej w Arizonie Joe Biden ma 290 głosów elektorskich, czyli o 20 więcej niż 270 wymagane do zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Kandydat demokratów ma też dużą szansę na kolejnych 16 głosów elektorskich z Georgii, gdzie jego przewaga nad Donaldem Trumpem wzrosła do 14 tysięcy głosów. W tym stanie rozpocznie się dziś audyt wyników, polegający na przeliczeniu wszystkich 5 milionów głosów.

Prezydent Donald Trump kwestionuje wyniki wyborów twierdząc, że doszło do wyborczego oszustwa. Jego sztab dotychczas nie przedstawił jednak dowodów na manipulacje na masową skalę.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię