Stan Illinois na granicy ponownego lockdownu

W czwartek gubernator J.B. Pritzker ostrzegł, że Illinois zmierza w kierunku lockdownu. W piątek stan odnotował 15,415 nowych przypadków Covid-19.

Łącznie do tej pory w Illinois potwierdzono 551,957 infekcji, a liczba zgonów wyniosła 10,504. Średni współczynnik pozytywnych testów dla stanu wynosi 13,9% ( dla okresu od 5 listopada do 11 listopada)

W czwartek gubernator Pritzker powiedział, że Chicago jest wzorem dla reszty stanu jeśli chodzi o walkę z pandemią. Zagroził, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, jedyną opcją będzie kolejny lockdown w całym stanie.

Podkreślił, że mimo lepszego przygotowania do walki z pandemią, niż na wiosnę prognozy są dużo gorsze. „Liczby nie kłamią. Brakuje nam już czasu i opcji a jedyna jaka pozostaje by powstrzymać koronawirusa to nakaz stay at home. Nie chcę byśmy znowu się cofnęli ale niestety wszystko ku temu zmierza”

J.B. Pritzker zaapelował do lokalnych władz, które nie egzekwują restrykcji i do przeciwników noszenia maseczek ochronnych twarzy. „Ci dali przyzwolenie przedsiębiorcom by zignorowali to, co mówią im lokalne i stanowe departamenty zdrowia publicznego oraz eksperci. Jakie widzicie rozwiązanie?”

Z kolei w piątek Departament Zdrowia Publicznego powiatu Cook wydał zalecenie pozostania w domach. Zaapelował do mieszkańców, aby wykonywali pracę zdalną,jeśli to możliwe oraz maksymalnie ograniczyli swoje aktywności. Wychodzić z domu powinniśmy tylko w celu zrobienia zakupów spożywczych, wizyty w aptece lub wykonanie testu COVID-19. Departament Zdrowia prosi, aby zrezygnować z podróży, szczególnie do miejsc, w których występuje wysoki wskaźnik infekcji oraz ograniczyć spotkania towarzyskie.

Władze stanowe martwią się, że w obliczu tak dużej liczny nowych infekcji będzie brakować miejsc w szpitalach. „Nigdy nie widzieliśmy takich liczby podczas pierwszej fali” – powiedziała w czwartek dr Ngozi Ezike, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois.

Gubernator Pritzker zapowiedział, że stan rozszerza ilość testów, ponieważ ludzie nadal czekają w długich kolejkach. „W ciągu weekendu zwiększamy przepustowość w placówkach najbardziej uczęszczanych m.in w Aurora, Arlington Heights i Harwood Heights” – powiedział Pritzker.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię