Zmarł Witold Sadowy. Najstarszy polski aktor miał 100 lat

Zmarł Witold Sadowy – aktor, kronikarz życia artystycznego – poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Miał 100 lat.

Witold Sadowy całe życie był związany z teatrami warszawskimi: najpierw jako aktor teatrów: Rozmaitości, Polskiego, Komedii, Nowego, Ateneum czy Klasycznego, a od lat – jako widz, recenzent, pasjonat i przyjaciel pełen życzliwości dla aktorów i twórców – napisał ZASP na Facebooku.

Witold Sadowy zadebiutował w 1945 roku na deskach Teatru Miasta Stołecznego Warszawy, w miejscu dzisiejszego Teatru Powszechnego na Pradze, rolą szesnastoletniego Florisa w „Burmistrzu Stylmondu” Maurice’a Maeterlincka. Po 1988 roku zamienił scenę na fotel widza i recenzenta.

7 stycznia na scenie Teatru Ateneum obchodził setne urodziny połączone z promocją swojej książki „Przekraczam setkę”. To kolejna pozycja po wcześniejszych tomach: „Teatr, plotki, aktorzy”, „Za kulisami i na scenie”, „Ludzie teatru. Mijają lata, zostają wspomnienia”
Wiosną Witold Sadowy przeprowadził się do Domu Artystów w Skolimowie.

W dniu swoich ostatnich urodzin zapowiadał kolejną książkę. „Plany pokrzyżowała pandemia, przez którą zamknięto sale koncertowe i teatry, jego naturalne środowisko, które dawało mu napęd do wszelkich działań i aktywności” – informuje ZASP. „Żegnaj, Kochany Przyjacielu!” – dodano we wpisie Związku.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię