Szczepionka koncernu farmaceutycznego Moderna ma skuteczność 94,5 procent

Firma Moderna ogłosiła, że opracowana przez nią szczepionka na koronawirusa ma skuteczność 94,5 procent. Badania kliniczne zostały przeprowadzone na ponad 30 tysiącach uczestników.

Jest to już druga tak skuteczna szczepionka opracowana w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu amerykański koncern Pfizer wraz niemiecką firmą BioNTech zaprezentowały szczepionkę o 90-procentowej skuteczności.

Prezes Moderny Stephane Bancel powiedział, że badania kliniczne wykazały, iż szczepionka skutecznie zapobiega występowaniu Covid-19. W najbliższych tygodniach firma zwróci się do władz Stanów Zjednoczonych o dopuszczenie preparatu do obrotu w trybie pilnym. Do końca roku planowane jest wyprodukowanie 20 milionów dawek szczepionki.

Dane z badań klinicznych wskazują, że pierwsza dawka szczepionki wywołała jedynie lekkie skutki uboczne u zaledwie trzech procent uczestników testów. Po podaniu drugiej dawki około 10 procent badanych wykazywało poważniejsze skutki uboczne, takie jak zmęczenie czy bóle mięśni. 5 procent uczestników badań klinicznych skarżyło się na bóle głowy, a 4 procent – na inne bóle. Moderna poinformowała, że wszystkie te symptomy były krótkotrwałe.

Szczepionka firmy Moderna może być przechowywana w temperaturze od dwóch do ośmiu stopni Celsjusza przez 30 dni, w przeciwieństwie do szczepionki zaprezentowanej przez firmę Pfizer, która może być transportowana tylko w temperaturze poniżej minus 70 stopni Celsjusza.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię