75 lat temu rozpoczęły się procesy norymberskie

75 lat temu, 20 listopada 1945 roku, rozpoczęły się w powojennych Niemczech procesy norymberskie, czyli postępowania karne przeciwko głównym zbrodniarzom Trzeciej Rzeszy. Zapisały się one jako bezprecedensowe wydarzenie w dziejach wymiaru sprawiedliwości.

Po raz pierwszy w historii pociągnięto do odpowiedzialności karnej za zbrodnie międzynarodowe czołowych przywódców państwa. W głównym procesie norymberskim, trwającym od listopada 1945 roku do października 1946 roku, sądzono 22 osoby. 12 z nich skazano na śmierć. Wśród nich znaleźli się Hermann Göring, Hans Frank oraz Julius Streicher.

Siedmiu zbrodniarzom wymierzono kary więzienia, trzech uniewinniono – w tym poprzednika Adolfa Hitlera na stanowisku kanclerza Rzeszy, Franza von Papena.
W skład Trybunału Wojskowego weszli przedstawiciele wszystkich zwycięskich mocarstw, czyli USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Związku Sowieckiego.

Wybór Norymbergi nie był przypadkowy. W tym bawarskim mieście naziści organizowali swoje największe pochody. To tam uchwalono w 1935 roku ustawy, które pozbawiły Żydów własności i ochrony prawnej.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię