Georgia oficjalnie certyfikowała zwycięstwo Joe Bidena

0
216

Sekretarz amerykańskiego stanu Georgia Brad Raffensperger oficjalnie certyfikował zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w tym stanie. Ręczne przeliczenie głosów potwierdziło, że kandydat demokratów pokonał tam prezydenta Donalda Trumpa. Dzięki wygranej w Georgii Joe Biden uzyskał 16 głosów elektorskich.

Po ogłoszeniu Joe Bidena zwycięzcą wyborów prezydenckich w Georgii, prezydent Donald Trump, jego sztab oraz republikańscy parlamentarzyści zaczęli kwestionować uczciwość głosowania. Sekretarz stanu Brat Raffensperger, także republikanin, zarządził więc audyt polegający na ręcznym przeliczeniu wszystkich 5 milionów głosów. Mimo odnalezienia nieprzeliczonych 2500 głosów w republikańskim hrabstwie Fulton i wykryciu kilku innym mniej znaczących nieprawidłowości, audyt potwierdził wygraną Joe Bidena przewagą ponad 12 tysięcy głosów.

„Tak, jak inni republikanie jestem rozczarowany, że nasz kandydat nie zdobył głosów elektorskich w Georgii. Jednak jako sekretarz stanu jestem przekonany, że wyniki, jakie podaliśmy, dzisiaj są poprawne” – powiedział. Brad Raffensperger podkreślił, że w Georgii nie doszło do oszustwa, ani poważnych nieprawidłowości.

Ponieważ różnica pomiędzy kandydatami w Georgii nie przekracza pół procent Donaldowi Trumpowi przysługuje prawo do kolejnego, tym razem maszynowego przeliczenia głosów. Sztab prezydenta nie poinformował dotychczas, czy z tego prawa skorzysta.
Z danych z komisji wyborczych wynika, że Joe Biden zdobył 306 głosów elektorskich, podczas gdy Donald Trump 232. Prezydent USA twierdzi jednak, że doszło do oszustwa wyborczego i nie uznał dotąd wygranej kandydata demokratów.

IAR

Bill Gates o “niezaszczepionych” i o tym jak będzie wyglądał świat po pandemii

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię