Lotnisko w Seulu doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego

0
290

Największe lotnisko w Korei Południowej zostało wybrane doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała ogłosił, że port wygrał w tak zwanym dialogu przetargowym z portem Narita w Japonii, który obsługuje aglomerację Tokio.

Eksperci związani z koreańskim lotniskiem będą planować, doradzać i wskazywać rozwiązania dotyczące planowania inwestycji w Baranowie, gdzie ma powstać Port Lotniczy “Solidarność”.

Incheon, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, zostało otwarte w 2001 roku. Decyzja o budowie została podjęta po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo.

Port Incheon został zbudowany na wyspie, 52 kilometrów od centrum Seulu. W ubiegłym roku koreańskie lotnisko obsłużyło 71 milionów pasażerów. Lotnisko dla Seulu było budowane etapami. W fazie pierwszej powstały dwie równoległe drogi startowe – po 3 750 metrów długości każda, a port miał przepustowość 30 milionów pasażerów i 1,7 miliona ton towarów rocznie.

Wiceminister Marcin Horała wskazuje, że harmonogram budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest podobny do planu budowy koreańskiego lotniska.

Według rządowych założeń Port Lotniczy “Solidarność” ma powstać w 2027 roku. W październiku 2027 roku mają zostać obsłużeni pierwsi pasażerowie. Początkowo lotnisko ma obsługiwać 30-45 milionów pasażerów rocznie. Docelowo możliwe będzie obsłużenie nawet 100 milionów osób rocznie.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię