Mimo ostrzeżeń władz na lotniskach tłumy

0
429

Wielkie tłumy, ścisk i gwar – oto czego wczoraj doświadczali pasażerowie na międzynarodowym lotnisku O’Hare.

W ostatnią niedzielę ponad milion osób zostało poddanych kontroli na lotniskach w całych Stanach Zjednoczonych. To największa liczba pasażerów odprawionych w ciągu jednego dnia od wybuchu pandemii koronawirusa. W sumie od piątku do niedzieli agenci TSA sprawdzili ponad 3 miliony pasażerów.

Na oficjalnej stronie lotniska O’Hare możemy przeczytać, że zakrywanie twarzy jest obowiązkowe, i „jeśli to możliwe, podróżni powinni zachować odległość 6 stóp lub 2 metrów między osobami.

„Bezpieczeństwo, ochrona i dobre samopoczucie podróżujących są naszym najwyższym priorytetem, a CDA ściśle współpracuje z naszym lotniskiem i partnerami w zakresie zdrowia publicznego, aby zapewnić możliwie najbezpieczniejsze warunki podróży” – powiedział w piątkowym oświadczeniu przedstawiciel Departamentu Lotnictwa Chicago. „Oznacza to, że na lotnisku wymagane jest noszenie masek, zaleca się również stosowanie dystansu społecznego a najaktualniejsze wytyczne dotyczące zdrowia publicznego są regularnie przekazywane różnymi kanałami dystrybucyjnymi”.

Urzędnicy równocześnie podkreślili, że przez terminalu można spotkać wolontariuszy którzy rozdają maski i zachęcają do zachowania dystansu społecznego.

„Będziemy kontynuować te wysiłki, ale chcielibyśmy również przypomnieć podróżnym o ich odpowiedzialności za przestrzeganie zaleceń dotyczących zdrowia publicznego, w tym noszenie maski i utrzymywanie odpowiedniego dystansu społecznego.”

Dr Henry Walke z CDC powiedział, że jest zaniepokojony „węzłami komunikacyjnymi”.  Martwi się, że ludzie nie będą w stanie zachować dystansu społecznego, czekając w kolejce do autobusów i samolotów.

„Jesteśmy zaniepokojeni” – powiedział Walke, dodając, że ostatnio w kraju odnotowano „duży wzrost” liczby przypadków, hospitalizacji i zgonów. „Jedną z naszych obaw jest to, że kiedy ludzie spotykają się w okresie świątecznym, mogą w rzeczywistości przenosić infekcje i nawet o tym nie wiedzieć”.

Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois wyraził podobne obawy, zachęcając rodziny do wirtualnego obchodzenia tego święta.

„Pamiętajmy, że negatywny test nie daje automatycznego pozwolenia do osobistego świętowania Dziękczynienia” – powiedziała w czwartek dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois dr Ngozi Ezike. „Najbezpieczniejszym sposobem świętowania z bliskimi i ukochanymi starszymi krewnymi jest wirtualne obchodzenie się z nimi”.

W poniedziałek Ezike ponownie poprosiła  mieszkańców, aby nie podróżowali i nie organizowali spotkań, mówiąc, że „nie jest za późno” na zmianę planów. „Proszę, rozważ ponownie swoje plany i bądź częścią rozwiązań mających na celu zmniejszenie liczby infekcji, a nie ich zwiększenia”

Szpitale w stanie przygotowują się na potencjalny wzrost liczby hospitalizacji po Święcie  Dziękczynienia i Bożym  Narodzeniu. Kilka szpitali na terenie Illinois zgłasza obecnie więcej pacjentów z koronawirusem niż podczas szczytu wiosennego.

Powiat Cook, w tym miasto Chicago są objęte zaleceniami dotyczącymi pozostania w domu. Obowiązują one od zeszłego poniedziałku (16 listopada) i będą trwać przez 30 dni. W tym czasie mieszkańcy powinni unikać spotkań z osobami, które nie należą do ich gospodarstwa domowego.

Testy na koronawirusa na lotniskach Midway i O’Hare

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię