Od jutra polskie biblioteki publiczne i naukowe mogą udostępniać zbiory

envato

Od jutra biblioteki publiczne i naukowe mogą udostępniać zbiory pod warunkiem zapewnienia dystansu społecznego i przestrzeni 15 metrów kwadratowych powierzchni na osobę. Teatry, filharmonie, opery, muzea, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i galerie sztuki nadal pozostają zamknięte dla publiczności.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że ponadto przed wejściem do biblioteki należy umieścić informację o limicie osób oraz podjąć środki zapewniające przestrzeganie limitu. W komunikacie dodano, że decyzję o dacie i warunkach otwarcia wypożyczalni i czytelni podejmuje dyrektor biblioteki, który powinien wziąć pod uwagę warunki lokalowe, czas przebywania osób w czytelniach oraz lokalną sytuację epidemiczną (w gminie, powiecie i województwie).

Resort przypomniał, że ograniczenia dotyczące pozostałych instytucji kultury pozostają bez zmian. „Nadal obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń z udziałem publiczności, także na otwartej przestrzeni oraz realizowania czynności związanych z bezpośrednią obsługą zewnętrznych użytkowników” – podkreślono.

MKiDN wskazało, że przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego w dalszym ciągu mogą być prowadzone: próby i ćwiczenia, które są niezbędne do przygotowania wydarzeń artystycznych, nagrania fonograficzne i audiowizualne, udostępnianie przestrzeni i zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, udostępnianie do zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych, należących do instytucji kultury.

Dodano, że wszystkie inne formy działalności kulturalnej związane z udziałem publiczności, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmów, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, wernisaże czy udostępnianie zbiorów przez muzea będą mogły odbywać się jedynie w przestrzeni wirtualnej.

Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczące udostępniania zbiorów można znaleźć na stronie www.bn.org.pl.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię