Hervé Le Tellier laureatem nagrody literackiej Goncourtów

0
73

Francuski pisarz Hervé Le Tellier zdobył tegoroczną nagrodę Goncourtów – najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w tym kraju, przyznawane za najlepszą powieść. Jury Akademii wyróżniło jego utwór „Anomalie” – które opowiada o tajemniczym locie Paryż-Nowy Jork i o losach jego pasażerów. Po raz pierwszy w historii Akademii jury obradowało zdalnie, w formie wideokonferencji.

Laureat Goncourta 2020 jest z wykształcenia matematykiem, jednak przez wiele lat pracował jako dziennikarz we francuskich czasopismach naukowych. W 1984 roku Hervé Le Tellier napisał swoją pierwszą powieść. Wkrótce dołączył do eksperymentalnej grupy literackiej „Oulipo”, której członkowie tworzą dzieła quasi-naukowe, oparte na zasadach obowiązujących w matematyce. Le Tellier stał się jednym z jej głównych przedstawicieli, wykorzystując w swoich tekstach neologizmy i gry słów.

Jego „Anomalie” – wyróżnione w tym rok przez jury Goncourtów, opowiada o losach pasażerów, którzy spotkali się na pokładzie lotu z Paryża do Nowego Jorku. Bohaterowie powieści odkrywają, że łączą ich tajemnicze i nadprzyrodzone więzi. Francuskie media opisują dzieło Le Tellier’a jako „literackie UFO”, czerpiące z gatunków sensacyjnych, kryminalnych i miłosnych.

Tegoroczny laureat Goncourtów zdobył aż osiem z dziesięciu głosów członków Akademii. Z powodu pandemii koronawirusa jury ogłosiło nazwisko zwycięzcy podczas wideokonferencji.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię