W Paryżu zmarł wybitny biochemik profesor Franciszek Chrapkiewicz-Chapeville

0
128

W Paryżu zmarł dziś profesor Franciszek Chrapkiewicz-Chapeville, wybitny biochemik i były dyrektor Instytutu Jacques’a Monod, doktor Honoris Causa Uniwersytetów Rzeszowskiego i Jagiellońskiego. Współpracował z noblistą Fritzem Lipmannem i przyczynił się do odkrycia kwasów rybonukleinowych. Miał 97 lat.

Profesor Chrapkiewicz spędził w Paryżu niemal pół wieku – pracując pod francuskim nazwiskiem Chapeville i zdobywając sławę za prace naukowe z dziedziny genetyki i biochemii. W latach pięćdziesiątych opisał właściwości hirudyny, substancji hamującej krzepnięcie krwi.

W 1961 roku współpracował z amerykańskim noblistą Fritzem Lipmannem w laboratorium uniwersyteckim Rockefellera w Nowym-Jorku. Wspólnie odkryli kwas rybonukleinowy, znany jako RNA, który odczytuje informacje zawarte w genach. Rok później w Paryżu profesor Chrapkiewicz podjął współpracę z przyszłym francuskim noblistą w dziedzinie medycyny – Jacques’iem Monod. Był również członkiem ponad dwudziestu rad naukowych i doradzał francuskiemu rządowi.

Franciszek Chrapkiewicz pochodził z miejscowości Godowa pod Strzyżowem. Po drugiej wojnie światowej uciekł do Niemiec, gdzie służył jako kurier dywizji generała Stanisława Maczka. W 1947 roku wyjechał do Francji. W Paryżu ukończył studia na Sorbonie i przyjął francuskie nazwisko.

Do Polski powrócił po raz pierwszy po upadku komunizmu. Otrzymał wówczas Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 1991 roku został odznaczony francuskim Krzyżem Legii Honorowej.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię