Dziś obchodzimy 153. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

W 153. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty przed jego pomnikiem na stołecznym Placu Piłsudskiego. W ten sposób upamiętniono twórcę Legionów, architekta niepodległości i zwycięskiego wodza wojny polsko-bolszewickiej.

Jak mówił podczas uroczystości szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, marszałek Józef Piłsudski wybudził Polaków z mroku niewoli, dał im moc, szacunek i siłę w drodze do niepodległości Polski. Jan Józef Kasprzyk powiedział też, że sto lat temu, gdyby nie marszałek i moc jaką przelał w polskiego żołnierza, bylibyśmy kolejną republiką sowiecką, a Armia Czerwona zatrzymałaby się nie w Warszawie i nie w Paryżu, a na Gibraltarze, bo takie były nastroje w 1920 roku. Marszałek zatrzymał potęgę bolszewicką, która groziła nie tylko niepodległości Polski, ale i tożsamości Europy – dodał Jan Józef Kasprzyk.

Podczas uroczystości pokolenie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego reprezentował Kawaler Orderu Orła Białego sędzia Bogusław Nizieński. Wychowany w kulcie marszałka Józefa Piłsudskiego w II RP, przyznał, że to dla niego wielki człowiek, który dosłownie spalił się za życia dla Polski. „Ukochał Polskę, ukochał wolność, poświęcił się dla niej” – mówił sędzia.

Józef Piłsudski zmarł w Warszawie w 1935 roku.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię