USA: Do końca marca liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrośnie do 539 tysięcy

envato

Liczba śmiertelnych ofiar Covid-19 w Stanach Zjednoczonych może się podwoić w ciągu najbliższych czterech miesięcy – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Do tej pory pandemia koronawirusa spowodowała w USA prawie 280 tysięcy zgonów.
Obecnie w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 umiera codziennie od 2 do 2,5 tysiąca osób. Według naukowców z Instytutu Metryk Zdrowotnych przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w styczniu średnia liczba ofiar śmiertelnych przekroczy najprawdopodobniej 3 tysiące. Do końca marca liczba zgonów z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych wzrośnie do 539 tysięcy.

Choć pierwsze szczepionki na Covid-19 mają być w USA dostępne jeszcze w tym miesiącu, nie przyniosą one gwałtownej poprawy sytuacji, ponieważ w pierwszych miesiącach ich liczba będzie ograniczona. Z tego powodu efekt szczepień będzie początkowo niewielki.
Według naukowców do końca marca dzięki szczepieniom uda się uchronić przed śmiercią 9-14 tysięcy osób. Sytuacja poprawi się w połowie przyszłego roku, gdy szczepionka będzie powszechnie dostępna dla Amerykanów.

Jak dotąd dwa koncerny – Pfizer i Moderna wystąpiły do rządu USA o zgodę na dystrybucję szczepionki. W pierwszej kolejności mają ja otrzymać pensjonariusze i pracownicy domów spokojnej starości oraz pracownicy służby zdrowia narażeni na zarażenie koronawirusem.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię