W Moskwie rozpoczęto szczepienia przeciwko COVID-19. Podawany preparat to „Sputnik V”

W Moskwie otwarto punkty szczepień przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności preparat ma zostać podany medykom, pracownikom służb socjalnych i nauczycielom. Na początku tygodnia prezydent Władimir Putin polecił rozpoczęcie w Rosji masowych szczepień.

Część rosyjskich lekarzy i farmaceutów krytykuje ten projekt twierdząc, że preparat nie jest jeszcze gotowy do masowego wykorzystania. W Moskwie otwarto 70 punktów szczepień. Docelowo ma ich być 170. Dzień wcześniej uruchomiona została elektroniczna rejestracja chętnych do przyjęcia preparatu.

Mer Moskwy Siergiej Sobinin poinformował, że w pierwszym dniu rejestracji zapisało się ponad 5000 chętnych. Według radia Echo Moskwy – część z tych osób została nakłoniona przez swoich przełożonych. Rosyjskie media zauważają, że szczepionka nie zostanie podana wszystkim. Wyłączeni są nieletni i osoby powyżej 60 roku życia, a także przewlekle chorzy, kobiety w ciąży i karmiące matki.

Podawany preparat to „Sputnik V”, opracowany przez Moskiewskie Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii. Część rosyjskich lekarzy przypomina, że substancja nie przeszła testów przewidzianych międzynarodowymi normami. Natomiast, niektórzy przedstawiciele rosyjskich firm farmaceutycznych zwracają uwagę na niestabilność produkcji jednego z dwóch komponentów szczepionki. Według nich, przy większych ilościach substancja nie spełnia wszystkich wymogów jakościowych.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię