Dziś wierni Kościoła katolickiego wspominają Świętego Mikołaja

Dziś wierni Kościoła katolickiego wspominają w liturgii Świętego Mikołaja. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, we współczesnej Turcji. Podbił serca wiernych gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne.

Biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha wyjaśnia, że na cześć świętego zwyczajem tego dnia jest wręczanie drobnych prezentów. Duchowny zwrócił uwagę, że mało który święty zostałby w kulturze tak spopularyzowany, a jednocześnie skomercjalizowany, jak ten wielki święty biskup.

„Tradycja przechowuje pamięć o nim jako o człowieku ogromnej wrażliwości na ludzką biedę. Człowieku, który żył dla innych” – zaznaczył kaznodzieja, a zarazem historyk sztuki.
Biskup Michał Janocha odwołał się do dedykacji, jaką otrzymał w czasie prymicji, a która odnosi się do znaczenia szczęścia: „Są dwa szczęścia w życiu: jedno małe, drugie wielkie. Szczęście małe – to być szczęśliwym, szczęście wielkie to uszczęśliwiać innych. To motto, zapisane w książce mogłoby być mottem świętego Mikołaja” – wyjaśnił. Duchowny dodał, że życzeniem byłoby, aby motto z jego książki, mogłoby być też mottem nas wszystkich, nie tylko w czasie Bożego Narodzenia.

6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja, obchodzimy mikołajki. Zwyczaj wręczania dzieciom prezentów powstał w średniowieczu. Początkowo polegał na udzielaniu stypendiów oraz zapomóg przez szkoły, które miały za patrona świętego Mikołaja.

Biskup Mikołaj zmarł w połowie IV wieku. Przez wiele lat należał do najbardziej znanych oraz czczonych świętych. Jego kult szerzył się w całym Kościele od X wieku. W Polsce kult świętego Mikołaja biskupa przetrwał między innymi w ponad 320 kościołach pod jego wezwaniem.

Święty papież Jan Paweł II mówił, że Święty Mikołaj jest „patronem daru człowieka dla człowieka”.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię