$1500 w zamian za przyjęcie szczepionki?

Czy weźmiesz szczepionkę na COVID-19 w zamian za kolejny czek pomocowy z pakietu stymulującego gospodarkę? Takie rozwiązanie proponuje jeden z polityków.

Były kongresmen z partii Demokratycznej, John Delaney proponuje, aby zachęcić Amerykanów do przyjęcia szczepionki, przekazując im czek stymulujący w wysokości 1500 dolarów – donosi CNBC.

Były kongresmen twierdzi, że im szybciej kraj osiągnie odporność stadną tym lepiej. Będziemy mogli w końcu w pełni otworzyć gospodarkę i wszystko wróci do normy. Odbędzie się to z korzyścią dla całego społeczeństwa. „Im szybciej uda nam się zaszczepić 75 procent tego kraju, tym szybciej skończymy z Covidem i wszystko wróci do normy” – powiedział Delaney w wywiadzie dla CNBC.

Delaney uważa, że należy stworzyć system, który zachęci ludzi i przyspieszy ich decyzję o przyjęciu szczepionki. „Aby zrealizować ten plan, rząd mógłby stworzyć system, w którym ludzie otrzymywaliby numer po szczepieniu. Po wprowadzeniu tego numeru, wraz z numerem social secutity, otrzymywaliby czek. Jeśli nadal boisz się tej szczepionki i nie chcesz jej przyjąć, to masz do tego prawo” – powiedział Delaney. „Nie weźmiesz udziału w tym programie”

Fakt, że Kongres do tej pory nie zatwierdził drugiej rundy czeków jest „tragiczny” – podkreślił polityk.

Amerykańskie media oceniają, że propozycja ma małe szanse na zatwierdzenie. Kongres od wielu miesięcy pracuje nad nowym pakietem. Na chwilę obecną Republikanie i Demokraci nie osiągneli jeszcze porozumienia w tej kwestii.  Jeśli decyzja nie zostanie podjęta, nawet 12 milionów osób może stracić zasiłek dla bezrobotnych w ciągu następnych kilku tygodni.

Wysłanie wszystkim Amerykanom 1500 dolarów w zamian za szczepienia kosztowałoby 380 miliardów dolarów. Dla porównania, pierwsze czeki wysłane przez rząd, wyniosły nieco ponad 270 miliardów dolarów.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię