Gospodarcze plany Bidena. Co jego prezydentura oznacza dla naszych portfeli?

fot: print screen/Fb/JoeBiden

„Praca, godność, szacunek i wspólna” to hasło Joe Bidena wygłaszane podczas jego przemówień dotyczące przyszłych planów gospodarczych jego administracji. Jeśli liczba głosów otrzymana z kolegium elektorów zostanie podtrzymana, od stycznia Biden i jego programy będą miały bezpośredni wpływ na zawartość portfela każdego Amerykanina. Czy wpływ ten będzie pozytywny czy też negatywny oceńcie sami:

 1. COVID-19 – Jeśli wirus będzie się nadal rozprzestrzeniał Biden i Harris są za całkowitym zamknięciem gospodarki gdyby naukowcy doradzili mi zamknięcie kraju w celu powstrzymania pandemii koronawirusa, zrobiłbym to”.
 2. Podatki – Biden skrytykował obniżkę podatków Trumpa z 2017 roku. Opowiada się za przywróceniem górnego przedziału podatkowego do 39,6% z obecnego poziomu 37%. Biden twierdzi, że podatki nie wzrosłyby w przypadku gospodarstw domowych zarabiających mniej niż 400 000 USD rocznie. W przypadku firm Biden proponuje podniesienie stawki podatku od osób prawnych z 21% do 28%.
 3. Affordable Care Act – Biden chce wzmocnić Obamacare dofinansowując ją o kolejne 750 miliardów dolarów, w ciągu następnych dziesięciu lat. Biden chce również wprowadzić, aby Amerykanie, którzy kwalifikują się do rozszerzonego Medicaid, ale mieszkają w stanach, które odmówiły rozszerzenia, otrzymają ubezpieczenie. Dodatkowo osoby, które są objęte ubezpieczeniem przez swoich pracodawców będą miały możliwość odrzucenia tego ubezpieczenia i zarejestrowania się w planie Marketplace.
 4. Ceny leków – Biden popiera ustawę uchwaloną w zeszłym roku przez Izbę Reprezentantów i popartą przez prezydenta Trumpa, która pozwala Medicare negocjować ceny leków w taki sam sposób, jak robią to prywatni ubezpieczyciele.
 5. Medicare / Medicaid – Biden chce obniżyć wiek uprawniający do przejścia na Medicare do 60 lat ( w tym momencie jest to 65 lat). Kolejnym 20 milionom Amerykanów uzyska wtedy dostęp do planów.
 6. Handel – Biden opowiadał się za planami wspierania krajowej produkcji, w tym zainwestowania 700 miliardów dolarów w badania przemysłowe i produkty wytwarzane w Ameryce, które mają stworzyć 5 milionów dodatkowych miejsc pracy.
 7. Zmiana klimatu – Biden zaproponował inwestycję w wysokości 2 bilionów dolarów w celu osiągnięcia 100% produkcji czystej energii do 2035 roku.
 8. Emisja spalin – Poparł podnoszenie standardów emisji dla samochodów, które zostały stworzone za czasów administracji Obamy. W ramach nowego federalnego programu chce również zachęcić do produkcji samochodów bezemisyjnych, a także nakaz, aby wszystkie nowe autobusy miały zerową emisję  spalin do roku 2030.
 9. Duże firmy – Biden często krytykował duże firmy, konglomeracje podczas swojej kampanii, proponując nowy minimalny podatek federalny dla firm takich jak Amazon.
 10. Technologia i prywatność -Biden wezwał do uchylenia sekcji 230 Communications Decency Act, która zwalnia platformy mediów społecznościowych z odpowiedzialności za posty zamieszczane przez użytkowników. Chce standardów prywatności danych podobnych do tych, które istnieją w większości Europy.
 11. Dostępu do szerokopasmowego Internetu – Biden chce zainwestować 20 miliardów dolarów w wiejski projekt szerokopasmowy – opłacony podwyżkami podatków od firm i „bogatszych Amerykanów” – mający na celu rozszerzenie dostępu do szybkiego internetu na odległych obszarach rolnych.
 12. Zadłużenie z tytułu kredytu studenckiego – Wspiera rozwiązanie problemu zadłużenia studenckiego poprzez rozszerzenie lub wspieranie istniejących programów, oraz  planuje wprowadzić nowe, które umorzą zadłużenie.
 13. Finansowanie edukacji – Biden wyraził szerokie poparcie dla zwiększania zasobów dostępnych dla nauczycieli i rodziców w całym kraju, w ramach pracy na rzecz zmniejszenia nierówności między poszczególnymi okręgami szkolnymi.
 14. Prawa pracownicze – Prezydent elekt chce ustanowić minimalne prawa dla pracowników sektora publicznego i stworzyć grupę rządową, która będzie wspierać organizacje związkowe. Chce podnieść krajową płacę minimalną z 7,25 do 15 dolarów za godzinę. Chce także międzynarodowych reguł handlowych, które jak powiedział „będą chronić  naszych pracowników, chronić środowisko, przestrzegać standardów pracy i płac klasy średniej, sprzyjać innowacjom”
 15. Emerytura – Chce zapewnić do 5 000 dolarów ulg podatkowych opiekunom zajmującym się małżonkami lub rodzicami.
 16. Infrastruktura – Przyszły prezydent planuje wydać 1,3 biliona dolarów na infrastrukturę w ciągu najbliższej dekady. 50 miliardów dolarów w pierwszym roku urzędowania na naprawę dróg, autostrad i mostów.
 17. Energia – W jego planie znalazło się także wstrzymanie wydawanie zezwoleń na wiercenia ropy i gazu na terenach federalnych i na morzu, zatkania opuszczonych odwiertów naftowych i gazowych.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię