Joe Biden przedstawił kandydata na sekretarza obrony

Joe Biden oficjalnie przedstawił kandydata na sekretarza obrony w swoim rządzie. Jest nim emerytowany generał, były szef Centralnego Dowództwa USA Lloyd Austin. Jeśli ta kandydatura zostanie zatwierdzona, Austin będzie pierwszym czarnoskórym szefem Pentagonu.

67-letni Lloyd Austin jest absolwentem West Point. Przez ponad 40 lat służył w amerykańskich siłach zbrojnych. Dowodził wojskami USA w Iraku. Jako szef Centralnego Dowództwa opracował strategię walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. W 2016 roku przeszedł na emeryturę. „Jest uwielbiany przez żołnierzy, znany i szanowany przez naszych sojuszników, budzi lęk u naszych przeciwników. Podziela tez moją głęboką wiarę w wartość amerykańskich sojuszy” – mówił Biden przedstawiając Lloyda Austina.

Prezydent elekt zapowiedział, że wystąpi do Kongresu o odstąpienie od reguły powoływania cywilnego kierownictwa resortu obrony mówiącej o tym, że od czasu odejścia ze służby oficera do objęcia przez niego tego stanowiska musi upłynąć co najmniej 7 lat. Biden przypomniał, że tego rodzaju zgodę uzyskał wcześniej pierwszy szef Pentagonu w rządzie prezydenta Trumpa generał James Mattis. Lloyd Austin zapowiedział, że jego głównym celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa USA, umocnienie sojuszy i dbanie o żołnierzy i ich rodziny.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię