Skąd wziął się koronawirus?

Skąd wziął się koronawirus?

Minął już ponad rok od pierwszego potwierdzonego przypadku nowego koronawirusa w Wuhan. Pomału rusza śledztwo Światowej Organizacji Zdrowia mające wyjaśnić źródło koronawirusa SARS-CoV-2.

Ma przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, kiedy i gdzie patogen przeskoczył na człowieka. Pochodzenie wirusa jest gorącym tematem od miesięcy. Do tej pory nie udało się ustalić pewnej przyczyny pandemii. Temat ten był też źródłem wielu mitów i spekulacji, takich jak to, że patogen stworzono w laboratorium w Wuhan. Inni twierdzili też, że został wywołany przez technologię 5G.

Z badań prowadzonych niemalże we wszystkich zakątkach świata  wynika, że  SARS-CoV-2 nie jest tworem sztucznym i powstał naturalnie. Istnieją dowody na to, że pochodzi od nietoperzy podkowcowatych, podobnie jak SARS z 2003 roku. Chińskie władze podały, że epidemia wybuchła na targu w Wuhan. Na początku na całym świecie pojawiły się teorie, że wirus przeskoczył na człowieka poprzez zjedzenie zupy z nietoperza. Jednak naukowy sprostowali teorię tłumacząc, że pomiędzy nietoperzem, a człowiekiem musiał być jakiś żywiciel pośredni. Jak się okazało mógłby nim być łuskowiec –  ssak, który maksymalnie dorasta do 80 cm długości, a jego ciało pokryte jest charakterystycznymi łuskami.

fot.Wikipedia

Powoli rusza śledztwo, które ma ostatecznie wyjaśnić pochodzenie nowego koronawirusa i to jak i gdzie doszło do pierwszych zakażeń. Jak donoszą amerykańskie media, mimo, że Pekin, zaakceptował zewnętrznych obserwatorów, to nie oni poprowadzą kluczową cześć dochodzenia. Zagraniczni eksperci mają jedynie patrzeć na ręce chińskim badaczom.

Jak na razie Chiny odsuwają od siebie zarzut, że to warunki higieniczne panujące na targowisku oraz handel dzikimi zwierzętami, przyczyniły się do transmisji wirusa na organizmy ludzkie. Chińczycy forsują teorię, że owszem w kraj potwierdzono pierwsze przypadki SARS-CoV-2, jednak wirus wziął się z skądinąd.

AL

Kosmici mają umowę z rządem USA. Donald Trump wie, że są wśród nas

Czy Trump może ułaskawić samego siebie ?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię