Biały Dom nakazał szefowi FDA zatwierdzić szczepionkę lub podać się do dymisji

Szef personelu Białego Domu Mark Meadows nakazał w piątek Stephenowi Hahnowi, komisarzowi Federalnej Agencji Leków (FDA), aby złożył swoją rezygnację, jeśli agencja nie zatwierdzi szczepionki do końca dnia –  donosi Washington Post, powołując się na anonimowe źródło.

Groźba pojawiła się tego samego dnia, kiedy prezydent Trump napisał na Twitterze, że FDA jest „dużym, starym, powolnym żółwiem” i jednocześnie zaapelował do Stephena Hahna, aby „Przestał grać w gierki i zaczął ratować życia!!!”

Ostrzeżenie skłoniło FDA do przyśpieszenia działań związanych z wypełnieniem formalności niezbędnych do uzyskania zezwoleń, z soboty rano na piątek wieczorem.

Przedstawiciel Białego Domu odmówił komentarza tej sprawie mówiąc: „Nie komentujemy prywatnych rozmów, ale szef regularnie prosi o aktualne informacje dotycząc postępów w sprawie szczepionki”. Z kolei Hahn w oświadczeniu powiedział Rozmowa telefoniczna z szefem sztabu zostałą przestawiona w sposób nieprawdziwy”. 

Czytaj również: Joe Biden i Kamala Harris otrzymali nagrodę “Człowiek roku” tygodnika “Time”

Szczepionka została już zatwierdzona przez Wielką Brytanię, Kanadę, Bahrajn i Arabię Saudyjską. Jednak w USA jest poddawana bardziej rygorystycznemu  procesowi weryfikacji, który ma za zdanie zwiększyć zaufanie społeczne do szczepień. Jak donosi Washington Post, Donald Trump był bardzo niezadowolony, iż szczepionka nie została dopuszczona do użytku przed wyborami. Prezydenta zdenerwował również fakt, że Wielka Brytania zrobiła to przed  Stanami Zjednoczonym.

W oświadczeniu wydanym w piątek rano przez FDA, agencja poinformowała firmę Pfizer, że po czwartkowym zatwierdzeniu szczepionki Pfizer-BioNTech przez niezależną komisję ekspertów będą oni „szybko działać na rzecz sfinalizowania i wydania zezwolenia w sytuacjach awaryjnych”. Oświadczenie to zostało podpisane przez Hahna i Petera Marksa, dyrektora Centrum Oceny i Badań Biologicznych, które dokonuje weryfikacji  szczepionek.

AL

źródło: Washington Post

Republikańscy kongresmeni i prokuratorzy chcą anulować zwycięstwa Bidena w czterech stanach

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię