Szczepionka na Covid-19 koncernów Sanofi i GSK dopiero za rok

Francuski koncern Sanofi ogłosił, że szczepionka na Covid-19 opracowywana przy współpracy z brytyjską firmą GSK nie będzie gotowa przed końcem 2021 roku.

Wyniki drugiej fazy testów są poniżej oczekiwań – wskazały oba koncerny. Szczególnie słabe wyniki pojawiły się u osób starszych, co przesądziło o przedłużeniu prac na szczepionką.

Koncerny Sanofi i GSK zakładają, że nowa wersja szczepionki zostanie udostępniona w czwartym kwartale 2021 roku. Obie firmy napisały w komunikacie, że pomimo obiecującej pierwszej fazy testów, wyniki drugiej serii badań wykazały niską odpowiedź immunologiczną u osób powyżej 50 lat. Trzecia decydująca faza została więc odwołana.

Pierwotnie zakładano, że szczepionka wyprodukowana przez francusko-brytyjskie laboratoria zostanie udostępniona w pierwszym półroczu przyszłego roku. Sanofi i GSK miały podpisaną umowę z Unią Europejską na dostawę 300 milionów dawek. „Decyzja w sprawie zamówienia nowych dawek zależy od naszych partnerów” – wskazały koncerny.

Francuskie i brytyjskie laboratoria szacują, że przetestowanie nowej wersji szczepionki na zwierzętach będzie możliwe w lutym.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię