Szczepionka Pfizera zatwierdzona w USA

Amerykańska federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użycia szczepionkę na koronawirusa firmy Pfizer. W najbliższych dniach w Stanach Zjednoczonych rozpoczną się szczepienia, które początkowo obejmą prawie 3 miliony osób.

Dzień po uzyskaniu pozytywnej opinii niezależnej komisji ekspertów Agencja Żywności i Leków wydała w przyspieszonym trybie formalną zgodę na zastosowanie szczepionki u osób powyżej 16. roku życia. W pierwszej kolejności mają ją otrzymać pracownicy i pensjonariusze domów spokojnej starości oraz narażeni na Covid-19 pracownicy służby zdrowia. W operacji dystrybucji oraz przeprowadzenia szczepień wezmą udział firmy kurierskie, wojsko, szpitale oraz sieci aptek.

Czytaj również: Biały Dom nakazał szefowi FDA zatwierdzić szczepionkę lub podać się do dymisji

Stany Zjednoczone podpisały kontrakt na dostawę do końca marca 100 milionów dawek szczepionki, która powstała przy współpracy amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech.

W przyszłym tygodniu eksperci Agencji Żywności i Leków będą analizować dane dotyczące skuteczności i skutków ubocznych szczepionki koncernu Moderna. Jeśli zostanie ona formalnie zatwierdzona to do końca grudnia na Covid-19 zaszczepionych zostanie łącznie około 20 milionów Amerykanów.

Według ekspertów dla wszystkich chętnych mieszkańców USA szczepionka na koronawirusa będzie dostępna późną wiosną.

IAR

Joe Biden i Kamala Harris otrzymali nagrodę “Człowiek roku” tygodnika “Time”

Biały Dom nakazał szefowi FDA zatwierdzić szczepionkę lub podać się do dymisji

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię