„Złote Lwy” dla filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

„Złote Lwy” na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. To pierwsze „Złote Lwy” w historii dla filmu animowanego. Ponadto nagrodę indywidualną za dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski, który stworzył ścieżkę do filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Z kolei Srebrnym Lwem uhonorowano producenta filmu „Sweat” Mariusza Włodarskiego i reżysera Magnusa von Horna, który otrzymał także nagrodę w kategorii reżyseria. Ponadto film zwyciężył w czterech kolejnych kategoriach. Za montaż nagrodzono Agnieszkę Glińską, a aktorka – Aleksandra Konieczna – została uhonorowana w kategorii drugoplanowa rola kobieca. Michał Dymek otrzymał nagrodę w kategorii zdjęcia do tego filmu. Statuetkę za główną rolę kobiecą otrzymała Magdalena Koleśnik.

Nagrodę w kategorii debiut reżyserski otrzymał Jan Holoubek. Reżyser został uhonorowany za film „25 lat niewinności”. Z kolei za ten film Piotr Trojan otrzymał nagrodę za główną rolę męską.

W czterech konkursach zwyciężył film „Magnezja”. Za charakteryzację nagrodę otrzymali Agnieszka Hodowana i Waldemar Pokromski, w kategorii kostiumy uhonorowano Dorotę Roqueoplo, a za scenografię Marka Warszewskiego. Z kolei Złotego Pazura w kategorii „Inne Spojrzenia” otrzymali reżyser Maciej Bochniak oraz producenci Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

W kategorii debiut aktorski laureatem została Zofia Stafiej za film „Jak najdalej stąd”. Hania Rani została laureatką nagrody indywidualnej za muzykę stworzoną do tego filmu. Nagrodę ufundowało Polskie Radio, a laureata ogłosiła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Z kolei Piotr Domalewski otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz przygotowany do tego filmu.

W kategorii drugoplanowa rola męska uhonorowano Tomasza Włosoka za film „Jak zostałem gangsterem”. Najlepszym Filmem w konkursie Filmów Mikrobudżetowych został „Ostatni Komers”. Nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymał film w reżyserii Olgi Bołądź pod tytułem „Alicja i żabka”.

Scenarzyści i reżyserzy filmowi Andrzej Barański i Feliks Falk zostali wyróżnieni Platynowymi Lwami – nagrodami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa Festiwal odbywał się online. Nie przyznano „nagrody publiczności”. Dziennikarze przyznają swoją nagrodę w późniejszym terminie.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię