70 lat temu zapadła decyzja o budowie metra w Warszawie

70 lat temu 14 grudnia 1950 roku zapadła decyzja o budowie metra w Warszawie. Jego budowa nawet się rozpoczęła i pozostały po niej niezwykłe relikty, które można do dziś zobaczyć. Jednak z powodów politycznej zależności od Moskwy i z powodów złej sytuacji gospodarczej ówczesnej Polski budowy wtedy nie dokończono.

Profesor Andrzej Zawistowski z Instytutu Pileckiego, autor książki „Stacja plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła przypomina, że według pierwotnych planów metro miało być szybką koleją, częściowo jeżdżącą po powierzchni, łączącą północ z południem stolicy. Jednak na takie plany nie zgodziła się Moskwa. „Moskwa odesłała projekt SKM z olbrzymią krytyką i zdecydowała, że w Warszawie powinno powstać tak zwane metro głębokie, które ma się znajdować od 30 do 50 metrów pod powierzchnią gruntu”.

Profesor Zawistowski wyjaśnia, że Polski na taki wariant budowy nie było wtedy stać. „Takie metro musiało być budowane jak kopalnia, najpierw szyb, którym zjeżdżają robotnicy, chodnik i wreszcie wyrobisko. Problemy pojawiły się od razu: brak odpowiedniego sprzętu, brak dobrze wyszkolonych ludzi, brak finansów na zakup sprzętu. Sowieci obiecywali przekazywanie różnych elementów wyposażenia, różnych narzędzi ale w praktyce nie wyglądało to tak optymistycznie”.

Wobec takiej sytuacji po 1953 roku za zgodą Moskwy przygotowania do budowy metra w pierwszej koncepcji przerwano – przypomina Andrzej Zawistowski. Po śmierci Stalina, Bierut dostaje od Moskwy zezwolenie na przerwanie budowy metra – to pokazuje też uzależnienie Polski od Związku Sowieckiego – „proszę zauważyć Moskwa się zgadza, żeby w Warszawie czegoś nie robiono” – podkreśla naukowiec. Zgodzono się też wtedy, na to by kontynuować prace na niewielkim odcinku na Pradze i od 1953 roku rozpoczęto budowę na niewielkim odcinku „tak zwanym doświadczalnym od Targówka w kierunku ulicy Szwedzkiej”.

W 1957 roku prace zostały definitywnie przerwane. Ówczesne władze decydowały, że pieniądze są potrzebne na inne inwestycje, jak budowa mieszkań, fabryk czy dróg, a metro Warszawie nie jest potrzebne, i na potrzeby komunikacyjne mieszkańcom wystarczą tramwaje i autobusy. Tym samym wybudowany tysiąc trzystu metrowy tunel został zalany wodą. W 1982 roku Rada Ministrów zadecydowała o budowie pierwszej linii metra w Warszawie. 15 kwietnia 1983 wbito w ziemię pierwszy pal stalowy na budowie tunelu na Ursynowie. Tę datę uważa się za moment rozpoczęcia budowy metra. Pierwsze stacje oddano do użytku w 1995.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię