Dzisiaj zbiera się Kolegium Elektorów. Co planuje Donald Trump?

Kolegium Elektorów odda dziś głosy w wyborach prezydenta Stanów Zjednoczonych. Według certyfikowanych przez wszystkie stany wyników listopadowego głosowania kandydat demokratów Joe Biden pokonał w nich kandydata republikanów Donalda Trumpa.

Prezydent zapowiada jednak dalszą walkę o anulowanie zwycięstwa Bidena. Amerykanie nie wybierają prezydenta bezpośrednio, ale głosują niezależnie w poszczególnych stanach. Każdemu z nich przypisana jest liczba elektorów równa liczebności delegacji parlamentarnej. Aby zostać prezydentem kandydat musi zdobyć większość z 538 głosów elektorskich.

W listopadowych wyborach Joe Biden zdobył ich 306, a Donald Trump 232. Dziś elektorzy ze wszystkich 50 stanów zbiorą się niezależnie od siebie w stanowych stolicach. Jako pierwsi o 9 rano czasu centralnego zagłosują  elektorzy z Indiany, New Hampshire i Vermont. Jednak dopiero po głosowaniu dysponującej 55 głosami Kalifornii Joe Biden przekroczy granicę 270 elektorów. To głosowanie odbędzie się o 4 po południu czasu polskiego.

Wyniki głosowania poszczególne stany prześlą do przewodniczącego Senatu. 6 stycznia obie izby Kongresu spotkają się, aby formalnie przeliczyć te głosy. Choć niektórzy kongresmani mogą wówczas podjąć próbę podważenia wyników głosowania jest mało prawdopodobne, aby taka próba mogła zakończyć się sukcesem. Aby odrzucić wyniki z któregoś ze stanów wymagana jest bowiem zgoda obu izb Kongresu. Tymczasem w Izbie Reprezentantów, to demokraci mają większość.

Co zrobi Trump po ogłoszeniu wyników głosowania Kolegium Elektorów?

Podczas gdy poniedziałkowe głosowanie prawdopodobnie jeszcze bardziej zawęży i tak już  małe szanse Trumpa na obalenie wyników wyborów, prawdopodobnie nada będą oni nadal forsować twierdzenia o powszechnym oszustwie wyborczym.

W zeszłym tygodniu na swoim Twitterze prezydent zamieścił  kolejne wpisy, w których wyraził po raz kolejny swoje przekonanie, że wybory zostały sfałszowane.

Z kolei pod koniec listopada Donald Trump powiedział,  że opuści urząd, jeśli Biden zostanie wybrany przez Kolegium Elektorskie.

„Z pewnością odejdę, i wiecie o tym” – powiedział Trump pytany o to przez dziennikarzy.„Zrobię to, wiecie o tym.(…)To będzie bardzo trudne, bo wiemy, że doszło do masowego oszustwa” – dodał.

Nie do końca wiadomo co po głosowaniu Kolegium Elektorskiego zrobi Donald Trump i jego sojusznicy. Sztab Trumpa zasugerował, że będzie kontynuował swoje działania w celu wykazania oszust wyborczych obalenia wynikow.

AL

źródło: IAR, The Hill

Biden przedstawił plan walki z koronawirusem na 100 pierwszych dni swojej prezydentury

Nie żyje Piotr Machalica

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię