Białoruska opozycja laureatem nagrody PE im. Sacharowa

Demokratyczna opozycja na Białorusi laureatem nagrody Parlamentu Europejskiego imienia Sacharowa, przyznawanej za zasługi w walce o demokrację i prawa człowieka. Decyzja w sprawie przyznania nagrody zapadła dwa miesiące temu i w tej sprawie była zgoda większości grup politycznych. Dziś w Brukseli odbyło się uroczyste wręczenie.

Nagrodę odebrali przedstawiciele Rady Koordynacyjnej, która reprezentuje opozycję. „W ostatnich miesiącach pokazali Państwo całemu światu co oznacza nie poddawać się. Bronili Państwo swoich praw i nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu. Oddajemy Państwu cześć i honor za stawiany opór” – powiedział szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Podkreślił, że Unia ma moralny obowiązek wspierać Białorusinów w ich walce o wolność.

„Zjednoczeni przeżywamy nasz strach dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Fotografia pokazana w Parlamencie Europejskim przedstawiająca kobietę ubraną na biało, klęczącą przed szpalerem milicjantów, to nie scena z filmu wojennego – to pokojowa Białoruś 2020 roku. Zatrzymani ludzie oznaczani różnymi kolorami, by policjanci wiedzieli jak mocno można bić to też pokojowa Białoruś 2020 roku. I to wszystko w sercu Europy” – powiedziała Swiatłana Cichanouska, jedna z liderek białoruskiej opozycji.

Po raz pierwszy Parlament Europejski przyznał nagrodę imienia Sacharowa w 1988 roku. Otrzymali ją wtedy wspólnie Nelson Mandela oraz Anatolij Marczenko. Jeśli chodzi o przedstawicieli Białorusi, to w 2004 roku nagrodę otrzymało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, dwa lata później laureatem nagrody imienia Sacharowa został jeden z liderów opozycji Aleksandr Milinkiewicz.

Nagroda została nazwana na cześć Andrieja Sacharowa, twórcy radzieckiej bomby wodorowej, który później zaangażował się w zapobieganie niszczącym skutkom swojego odkrycia i walczył o prawa człowieka w ZSRR.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię