PILNE: Pierwszy kraj świecie ogłosił „zielony paszport” dla zaszczepionych

Izrael będzie pierwszym krajem, który wyda zaszczepionym na Covid- 19 mieszkańcom „zielony paszport”.

Paszport zniesie pewne ograniczenia, w tym kwarantannę, która obowiązuje po kontakcie z osobą zakażoną oraz umożliwi dostęp do imprez kulturalnych i restauracji – wynika z informacji podanych przez izraelskie Ministerstwo Zdrowia.

Zielony paszport zostanie wydany dwa tygodnie po otrzymaniu obydwu wymaganych dawek szczepionki. „Paszport będzie informował, że dana osoba jest zaszczepiona i  da szereg korzyści. Między innymi : brak kwarantanny, dostęp do wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych, restauracji itp.” – powiedział dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Chezy Levy.

„Dodatkowo Zielony paszport pozwoli mieszkańcom podróżować za granicę bez konieczności poddawania się testom na obecność koronawirusa, tam gdzie jest to wymagane  – wyjaśnił izraelski minister zdrowia Yuli Edelstein.

Czytaj również: Trump do doradców „Nie opuszczę Białego Domu po zaprzysiężeniu Bidena”

Pierwsze szczepienia w Izraelu miały rozpocząć się 27 grudnia, jednak data ta została przyspieszona. W zeszłą środę Izrael otrzymał pierwszą dostawę szczepionki firmy Pfizer. Przewiduje się, że do końca roku kraj ten będzie miał ilość dawek, która pozwoli zaszczepić około jednej czwartej ludności.

Izrael planuje szczepić 60 tysięcy osób dziennie. Jednak sondaże wskazują, że, około 50-75% Izraelczyków planuje odmówić przyjęcia szczepionki COVID-19 ze względów na obawy.

Premier Netanjahu potwierdził, że on jako pierwszy otrzyma szczepionkę. „Ryzyko nie przyjęcia szczepionki jest o wiele większe niż ryzyko jej przyjęcia, dlatego zaszczepię się najpierw i oczekuję, że wszyscy zrobią to samo” – powiedział w niedzielę premier Izraela.

AL

https://amerykapopolsku.com/2020/12/17/dostaniesz-nowy-czek-z-nowego-pakietu-pomocowego-znamy-kwoty/

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię