Kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19 dostępny w sieci

Female doctor in protective clothing and in protective mask sitting at her workplace and examining the statistics in the world on computer

Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health opracowali nowy internetowy kalkulator, który pozwala oszacować oszacować ryzyko śmierci w wypadku zakażenia koronawirusem. Będzie pomocny w planowaniu szczepień.

Naukowcy spodziewają się, że kalkulator będzie przydatny dla organów zajmujących się zdrowiem publicznym. Pomoże ocenić ryzyko śmiertelności w wielu społecznościach oraz określić, które grupy powinny być traktowane priorytetowo, jeśli chodzi o przyjmowanie szczepień.

Algorytm, na którym opiera się kalkulator szacuje ryzyko zgonu z powodu COVID-19 na podstawie wieku, płci, czynników socjodemograficznych i innych schorzeń. Szacunki pokazują  czynniki związane zarówno z ryzykiem przyszłej infekcji, jak i powikłaniami po infekcji.

Profesor Nilanjan Chatterjee wspólnie z zespołem model ryzyka opracował na podstawie danych z USA i Wielkiej Brytanii. W USA kierował się badaniami i wskaźnikami zgonów na poziomie stanowym opublikowanymi przez CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Według modelu około cztery procent populacji, znajdującej się w grupie wysokiego ryzyka przyczyni się do blisko 50 procent wszystkich zgonów. Naukowcy wykazali również, że poziom ryzyka w populacji różni się znacznie w zależności od miasta i powiatu. 

Kalkulator umożliwia użytkownikom obliczenie ryzyka śmiertelności  poprzez połączenie indywidualnym informacji poszczególnych osób z dynamiką pandemii w danej społeczności. Narzędzie jest aktualizowane co tydzień, tak aby uwzględnić informację o dynamice pandemii w poszczególnych stanach.

Kalkulator dla urzędników zdrowia publicznego i indywidualnych osób jest dostępny online – https://covid19risktools.com:8443/. Umożliwia użytkownikowi określenie indywidualnego ryzyka na podstawie takich czynników, jak wiek, płeć, rasa, pochodzenie etniczne, miejsce zamieszkania i historia medyczna.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię