Mija 105. rocznica urodzin Édith Piaf

19 grudnia 1915 roku urodziła się Édith Piaf, właściwie Édith Giovanna Gassion słynna piosenkarka wykonująca nastrojowe piosenki, pełne emocji, pasji i niepokoju. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych francuskich artystek XX wieku oraz za ikonę francuskiej piosenki.

Do najpopularniejszych piosenek Edith Piaf należą: „Milord”, „Padam, padam”, „Je ne regrette rien”, „La vie en rose”. Zachwyt publiczności wzbudzał jej chropowaty i niski głos, który kontrastował z drobną sylwetką. Piaf była również aktorką. Zmarła na raka 10 października 1963 roku. Została pochowana na cmentarzu Père Lachaise. Na jej pogrzebie zebrało się 40 tysięcy ludzi, a na jej grobie do dziś są składane kwiaty.

W 1977 w Paryżu przy Crespin du Gast nr 5, powstało Muzeum Edith Piaf, w całości poświęcone artystce. Założycielem i właścicielem Muzeum jest Bernard Marchois, będący jednocześnie sekretarzem stowarzyszenia przyjaciół Edith Piaf – „Amis d’Edith Piaf”.

Twórczość artystyczna Piaf należy do klasyki piosenki francuskiej i pomimo całkowicie odmienionych dzisiaj standardów i gustów jest chętnie słuchana na całym świecie i wznawiana przez wydawnictwa muzyczne.

APP

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię