Szpital w Libertyville na przedmieściach Chicago wstrzymał szczepienia przeciw Covid-19

enavto

Advocate Condell Medical Center w Libertyville wstrzymał szczepienia przeciw Covid-19 po tym jak u czterech pracowników placówki wykryto niepożądane skutki – mrowienie i podwyższone tętno. Trzech pracowników wróciło do zdrowia w domu, czwarty jest pod nadzorem lekarzy.

Wkrótce po przyjęciu preparat u cztery osób z personelu medycznego w Advocate Condell Medical Center w Libertyville wystąpiło mrowienie oraz podwyższone tętno – przekazał szpital. Pracownikom szpitala podano szczepionkę koncernu Pfizer.

Szpital poinformował, że czterech członków zespołu to zaledwie 0,15 proc z około 3 tysięcy  osób, które do tej pory otrzymały szczepienia w całym ośrodku Advocate Aurora Health. Trzech pracowników służby zdrowia przebywa w domu i ich stan zdrowia jest dobry, jeden otrzymuje dodatkowe leczenie. Ze względu na ostrożność szpital tymczasowo wstrzymuje szczepienia do czasu wyjaśnienia, co spowodowało niepożądane reakcje u zaszczepionych osób.

W tym tygodniu władze stanu Alaska również informowały, że u dwóch pracowników służby zdrowia zaobserwowano reakcję alergiczną po podaniu szczepionki Pfizera. Reakcja była podobna do tej, która wystąpiła u dwóch pielęgniarek w Wielkiej Brytanii. Jedna z pracownic szpitala po podaniu preparatu odczuwała przyspieszone bicie serca, miała kłopoty z oddychaniem, dostała wysypki i zaczerwienienia skóry. Obecnie czuje się dobrze, chociaż nadal przebywa w szpitalu pod nadzorem lekarzy. Drugi pracownik doświadczył łagodniejszych objawów, w tym obrzęku oczu, zawrotów głowy i drapania w gardle. Na Alasce zaszczepiono jedną czwartą pracowników spośród 400 osób, które zapisały się na szczepienie.

Na początku grudnia szczepionka koncernu Pfizer i BioNTech została dopuszczona do użycia przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków FDA.  Administracja zaakceptowała kolejną szczepionkę przeciw Covid-19 przygotowaną przez firmę Moderna.

Według brytyjskiego urzędu regulacji medycznych każda osoba, która miała historię anafilaksji lub ciężkich reakcji alergicznych na leki lub żywność, nie powinna szczepić się przeciw Covid-19 szczepionką Pfizer/BioNTech. Innego zdania jest agencja amerykańska, która uważa, że szczepionka powinna być bezpieczna dla większości osób z alergiami i tylko osoby, które wcześniej miały poważne reakcje alergiczne na szczepionki lub składniki tej konkretnej szczepionki, nie mogą zostać zaszczepione.

AL/JR

źródło: Fox News, IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię