Coraz więcej krajów ogranicza loty do i z Wielkiej Brytanii

W związku z informacjami o rozprzestrzeniającej się w Wielkiej Brytanii nowej, bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa, kilka krajów europejskich wprowadziło nowe ograniczenia w podróżach do i z Wielkiej Brytanii.

Belgia wstrzymała loty i pociągi Eurostar z Wielkiej Brytanii. Premier tego kraju Alexander De Croo powiedział, że jeśli będzie więcej danych, zapadnie decyzja, czy zakaz zostanie przedłużony. Belgijski rząd współpracuje z rządem francuskim monitorując osoby przyjeżdżające z Wielkiej Brytanii samochodami. Zaostrzona będzie kontrola na granicach. Obostrzenia dotyczące zarówno zakazu lotów i połączeń kolejowych z Wielką Brytanią jak i wzmocnione kontrole graniczne zaczną obowiązywać od północy.
Także Holandia zawiesiła loty pasażerskie do i z Wielkiej Brytanii. Rozporządzenie obowiązuje do 1 stycznia 2021 roku. Sytuacja jest monitorowana i nie są wykluczone podobne kroki dotyczące innych dróg transportu.
Podobny krok dotyczący zakazu lotów z Wielkiej Brytanii rozważa Austria. Decyzję podjął już rząd Włoch. „Jako rząd mamy obowiązek chronić Włochów. Z tego powodu, po powiadomieniu rządu brytyjskiego, w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia, przygotowaliśmy rozporządzenie o wstrzymaniu lotów z Wielką Brytanią. Naszym priorytetem jest ochrona Włoch i naszych obywateli”– na Facebooku szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio.
Niemcy od północy wstrzymują połączenia lotnicze z Wielką Brytanią i RPA. W obu tych krajach potwierdzono zakażenia nową, bardziej zakaźną odmianą koronawirusa.
Niemiecki minister zdrowia poinformował, że w tym kraju nie stwierdzono u nikogo zakażenia nowym wariantem koronawirusa.
Czechy wprowadziły obowiązkową kwarantannę dla osób powracających do kraju z Wielkiej Brytanii. Tutejsze ministerstwo zdrowia poinformowało, że osoby przyjeżdżające do kraju z Wielkiej Brytanii muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Między 5. a 7. dniem izolacji można wykonać test na koronawirusa. Jego negatywny wynik zwalnia z kwarantanny.
Brytyjski premier Boris Johnson i tamtejsi naukowcy poinformowali wczoraj, że nowa odmiana koronawirusa, której obecność potwierdzono na Wyspach, jest o 70 procent bardziej zaraźliwa niż dotychczasowa. W związku z tym od północy w Londynie i południowo-wschodniej Anglii obowiązuje nowy, czwarty poziom restrykcji antyepidemicznych. Oznacza on zakaz opuszczania tego rejonu i przyjeżdżania tutaj. Mieszkańcy nie mogą nocować poza domem. Można spotkać tylko z jedną osobą i to tylko w przestrzeni publicznej, na zewnątrz, na przykład w parku.
Europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował o zaostrzenie zasad sanitarnych w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. Według WHO, dziewięć przypadków zakażeń nową odmianą zarejestrowano w Danii, po jednym- w Holandii i w Australii. „W Europie, gdzie transmisja koronawirusa jest intensywna i szeroka, poszczególne państwa powinny wzmocnić kontrole i środki zapobiegawcze”– oświadczył rzecznik WHO Europe.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię