Ted Lipien nowym szefem Radia Wolna Europa

Ted Lipien, Amerykanin polskiego pochodzenia, został nowym szefem Radia Wolna Europa. Jako dziennikarz Ted Lipien relacjonował walkę o wolność w komunistycznej Polsce.

W 1970 roku – w wieku 17 lat – Ted Lipien wyemigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczął karierę dziennikarską. W 1981 roku stanął na czele polskiej sekcji Głosu Ameryki – radia, które w okresie zimnej wojny było uznawane przez komunistyczne władze za dywersyjną rozgłośnię, a jego sygnał był zagłuszany w krajach bloku wschodniego.

Ted Lipien relacjonował walkę „Solidarności” o demokrację i prawa człowieka w komunistycznej Polsce. Przeprowadził wywiady m.in. z kardynałem Karolem Wojtyłą, Lechem Wałęsą, Zbigniewem Brzezińskim i Czesławem Miłoszem. Publikował w najbardziej prestiżowych amerykańskich tytułach prasowych.

W latach dziewięćdziesiątych Lipien został dyrektorem w amerykańskiej agencji rządowej, a w 2008 roku założył organizację pozarządową wspierającą wolne media na świecie. Teraz będzie szefował Radiu Wolna Europa. Finansowana przez amerykański kongres rozgłośnia od 1995 roku ma swoją główną siedzibę w Pradze.

Więcej informacji na www.tedlipien.com

iar/app

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię