WHO: Nowa odmiana COVID-19 także w Danii, Holandii i Australii

Europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia apeluje o zaostrzenie zasad sanitarnych w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. Według WHO, dziewięć przypadków zakażeń nową odmianą zarejestrowano w Danii, po jednym – w Holandii i w Australii.

„W Europie, gdzie transmisja koronawirusa jest intensywna i szeroka, poszczególne państwa powinny wzmocnić kontrole i środki zapobiegawcze” – oświadczyła rzeczniczka WHO Europe. Światowa Organizacja Zdrowia wezwała również państwa do udostępniania wyników badań nad wirusem, co umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się jego nowej mutacji.

WHO podkreśla również, że nowa odmiana koronawirusa może z większą łatwością przenosić się między ludźmi i wpływać na wyniki testów na Covid-19. Prowadzone do tej pory badania nie wykazały, by nowa mutacja powodowała cięższe objawy.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowało, że mutacja może rozprzestrzeniać się już na kontynencie. Doradziła również państwom UE, by te zidentyfikowały osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi nową mutacją, lub niedawno przebywały na obszarze jej występowania oraz prowadziły do ich izolacji i prześledzenia kontaktów, by zapobiec dalszemu dalszemu jej rozprzestrzenianiu.
Nowy szczep koronawirusa otrzymał nazwę roboczą VUI 202012/01 – czyli Wariant w trakcie badań.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię